Na co zwracać uwagę przy kupowaniu opon samochodowych? Jakie opony na lato/zimę? Jak wybrać najlepsze opony w rozmiarze…? Te oraz wiele podobnych pytań odnośnie wyboru ogumienia można znaleźć na każdym forum motoryzacyjnym. Odpowiedzi bywają różne. Jedni użytkownicy ograniczają się do lakonicznego wpisu, w którym podają konkretny model bieżnika. Inni podają kilka propozycji spełniających kryterium ceny. Tylko nieliczni dopytują o konkrety: rodzaj samochodu, styl jazdy, miejsce zamieszkania, najczęściej przemierzane trasy, średni roczny przebieg auta. Ale czy wnikanie w takie szczegóły rzeczywiście jest potrzebne przy wyborze opon do samochodu? Jak najbardziej. Ogumienie powinno być dopasowane nie tylko do zasobności portfela, ale również (a raczej przede wszystkim) do warunków użytkowania. To jedyny sposób na zoptymalizowanie osiągów samochodu i bezpieczeństwa w danym przedziale cenowym. Jeśli zatem stoisz przed zakupem nowego kompletu na nadchodzący sezon, koniecznie przeczytaj nasz poradnik doboru opon letnich.
Jaki rozmiar opony?
Do niedawna wielu kierowców wyznawało zasadę: węższe opony na zimę, szersze na lato. Dziś niektórzy eksperci podważają zasadność tego poglądu – według nich najlepiej przez cały rok używać ogumienia w jednym rozmiarze. Ale w jakim konkretnie?
Cóż, jeśli kupiłeś nowe auto od dealera, wystarczy odczytać rozmiar wybity na oponach fabrycznych, na których samochód wyjechał z salonu. Nieco gorzej rzecz ma się z auta używanymi, bo nigdy nie ma pewności, czy poprzedni właściciel przestrzegał zaleceń producenta. W tym przypadku najlepiej sprawdzić rozmiar opony w instrukcji lub książeczce pojazdu, ewentualnie poszukać go na tabliczce znamionowej umieszczonej wewnątrz auta (na drzwiach kierowcy, w bagażniku, przy wlewie paliwa).
Rozmiar opony będzie zapisany w ten sposób (przykład): 205/55 R16, gdzie pierwsza wartość oznacza szerokość opony w mm, druga to profil wyrażony procentowo, a trzecia – średnica felgi. Litera R to skrót od konstrukcji radialnej, typowej dla ogumienia przeznaczonego do samochodów osobowych. Znajomość szerokości i profilu umożliwia wyliczenie w prosty sposób wysokości boku opony, w tym przypadku: 55% x 205 mm = 112,75 mm.
Pozostaje jednak pytanie, czy rozmiar podany przez producenta to „jedyny słuszny” wybór? Otóż nie, to jedynie wskazówka. Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar opon wybrać, możesz skorzystać z tabeli zamienników dostępnej na stronach internetowych o tematyce oponiarskiej. Po wpisaniu wzorcowego rozmiaru (podanego przez producenta) narzędzie wskaże inne dopuszczalne wielkości opon, które możesz bez obaw założyć w swoim aucie. Stosowanie zamienników ma sens głównie ze względów ekonomicznych, gdyż popularniejsze rozmiary są zawsze nieco tańsze od rzadziej spotykanych wariantów.
Co brać pod uwagę przy zakupie opon letnich?
Nie brakuje osób, które traktują kwestię wyboru opon letnich po macoszemu. Według nich znacznie ważniejsze jest ogumienie zimowe, które musi zdać egzamin w najtrudniejszych warunkach drogowych. Jednak brak gołoledzi, opadów śniegu czy uciążliwych roztopów nie przesądza o bezpieczeństwie – wystarczy spojrzeć na policyjne statystyki wypadków. Ładna pogoda i „czysta” droga skłaniają do brawury, a dynamiczne wyprzedzanie czy przekraczanie dopuszczalnych prędkości są często większym zagrożeniem niż lód czy błoto pośniegowe. Studiując nasz poradnik doboru opon letnich, łatwiej zorientujesz się w ofercie wielu różnych producentów i być może zaoszczędzisz przed kolejnym sezonem. Jakie kryteria brać pod uwagę przy zakupie nowych opon na lato?
Etykieta unijna
Dzięki etykiecie unijnej możesz bardzo łatwo porównać opony pod względem zużycia paliwa, emitowanego hałasu oraz przyczepności na mokrej nawierzchni. To obowiązkowa klasyfikacja produktów dopuszczonych do obrotu na terenie UE, wprowadzona w listopadzie 2012 roku. Polega ona na przypisaniu danego modelu opony do poszczególnych klas: od A do G (od najlepszej do najsłabszej) oraz obliczeniu głośności w decybelach (najcichsze opony otrzymują symbol jednej fali, głośniejsze – dwóch lub trzech fal). Na podstawie parametrów podanych przez producenta możesz sprawdzić, czy wybrana opona odpowiada Ci pod względem bezpieczeństwa, kosztów eksploatacji oraz komfortu podróżowania.
Klasa cenowo-jakościowa
Nasz poradnik doboru opon letnich zwraca uwagę także na stosunek jakości do ceny, który nie zawsze jest oczywisty. Na rynku spotkasz się głównie z trzema klasami ogumienia: ekonomiczną (budżetową), średnią i premium. Pierwszą grupę zasilają opony najtańsze o zadowalających osiągach (m.in. Barum, Dębica, Dayton, Kormoran). Rekomendowane są kierowcom o spokojnym stylu jazdy, pokonującym do 5 tys. km rocznie. Opony średniej klasy (m.in. Hankook, Fulda) stanowią optymalne połączenie dobrych osiągów i przystępnej ceny, dlatego wybiera je najwięcej klientów. Polecane są do umiarkowanej jazdy i średniorocznego przebiegu do 10 tys. km. Klasa premium (m.in. Pirelli, Bridgestone, Continental, Michelin, Nokian) to zdecydowany faworyt wśród właścicieli limuzyn, aut sportowych, SUV-ów oraz innych samochodów o wysokiej mocy silnika. Opony z tego segmentu są wprawdzie najdroższe, ale w zamian oferują najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i najlepsze osiągi – z tego względu zdają egzamin przy skłonnościach do agresywnej jazdy i na trudnych trasach.
Testy opon
Jeśli nie wiesz, jakie opony letnie wybrać, poszukaj w Internecie wyników testów ogumienia przeprowadzanych przez ADAC, Auto Bild, Auto Zeitung, Auto Express, Auto, Motor und Sport oraz inne organizacje i magazyny motoryzacyjne. Testerzy oceniają najważniejsze parametry w wybranym rozmiarze, które mają wpływ na bezpieczeństwo, użytkowanie i komfort jazdy. Po przestudiowaniu szczegółowych wyników będziesz wiedzieć, jakie opony są najlepsze na deszcz, a które najwolniej się zużywają. Sprawdzisz, które ogumienie w danym rozmiarze emituje najmniejszy hałas, a które wykazuje najkrótszą drogę hamowania na mokrej nawierzchni. Jednym słowem – łatwiej wybierzesz opony, które spełniają Twoje indywidualne wymagania. Ale uwaga, nie musisz szukać wyłącznie aktualnych testów organizowanych w tym lub zeszłym roku. Wydasz na opony nieco mniej, jeśli wybierzesz liderów zestawień opublikowanych kilka lat wstecz.
Parametry techniczne i oznaczenia
Oprócz rozmiaru i wyników etykiety unijnej każdy producent podaje najważniejsze dane techniczne ogumienia, którymi warto sugerować się podczas zakupu. Nasz poradnik doboru opon letnich zaleca sprawdzenie zwłaszcza dwóch parametrów: indeksu prędkości oraz indeksu nośności. Pierwszy informuje, z jaką maksymalną prędkością można jeździć na danej oponie – bardzo pomocny wskaźnik dla właścicieli samochodów o mocnym silniku, którzy lubią szybką jazdę. Z kolei drugi indeks mówi, jakie maksymalne obciążenie wytrzymuje opona – to z kolei przydatna informacja dla osób, które często przewożą spore ładunki. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na takie oznaczenia jak:
- XL – dla opon o wzmocnionej konstrukcji, które wytrzymują większe obciążenie niż standardowe w tym rozmiarze
- RF – opona ze specjalnym rantem chroniącym felgę przed uszkodzeniem
- Run on Flat – opona umożliwiająca dalszą jazdę po utracie ciśnienia (czyli po przebiciu)
- skróty homologacji – rekomendowana marka auta
- data produkcji (tydzień i rok, np. 0717 oznacza siódmy tydzień 2017) – im nowsze opony, tym lepiej ze względu na warunki gwarancyjne i żywotność gumy
Opinie w Internecie
Wystarczy zarejestrować się na kilku popularnych forach motoryzacyjnych, po czym w odpowiednim dziale zadać pytanie: jakie opony letnie wybrać? To jeden z wielu sposobów na wytypowanie najlepszego ogumienia. Oczywiście aby uzyskać miarodajne odpowiedzi, warto sprecyzować swoje potrzeby, podając m.in. widełki cenowe, markę samochodu, sposób użytkowania. Jeśli nie chcesz wdawać się w żadne dyskusje, możesz bazować na opiniach zebranych w porównywarkach cenowych i serwisach zajmujących się sprzedażą części motoryzacyjnych. Najpopularniejsze opony letnie zwykle mogą poszczycić się setkami opinii, z których wiele zawiera szczegółowe informacje dotyczące warunków eksploatacji. W dodatku niektórzy użytkownicy zamieszczają zdjęcia, dzięki którym można sprawdzić stan bieżnika po dłuższym czasie. Niestety, w podjęciu właściwej decyzji może przeszkadzać brak obiektywizmu niektórych internautów oraz niewielka liczba recenzji nowych bieżników.
Mamy nadzieję, że nasz poradnik doboru opon letnich pomoże Ci przy okazji kolejnych zakupów przed nadchodzącym sezonem. A jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o wybranym modelu ogumienia, zapraszamy do regularnego odwiedzania naszego bloga!