Szukasz niedrogich opon zimowych do codziennej jazdy po mieście i okazjonalnych wypadów w teren? Polsko-francuskie opony Kormoran Snowpro B2 mogą spełnić Twoje oczekiwania z nawiązką – to solidny bieżnik, na którym można polegać w tęgie mrozy i przy obficie padającym śniegu. Dotychczasowi użytkownicy uważają je za godne polecenia, argumentując swoje zdanie dobrą przyczepnością, odpornością na ścieranie i komfortem jazdy. To zdecydowanie lepsza (a jednocześnie nieco patriotyczna) alternatywa dla chińskiego ogumienia, które można dostać w podobnej cenie.

Kormoran – „polskie” opony francuskiego koncernu

Opony Kormoran zdobyły wierne grono zwolenników nie tylko wśród kierowców reprezentujących postawę etnocentryzmu konsumenckiego.  I choć wiele osób docenia polskie pochodzenie marki, sukces tego ogumienia wynika głównie z niskiej ceny i łatwej dostępności. Zresztą, w tym przypadku spełnienie „patriotycznego” obowiązku jest kwestią umowną – markę Kormoran wprowadził na rynek francuski koncern Michelin, który w latach 90. wykupił Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych i tym samym przejął produkcję opon „Stomil Steel”. Nowi właściciele olsztyńskiej fabryki „Stomilu” ostatecznie zdecydowali się na polską nazwę ze względu na tradycję i lokalizację (ptak kormoran to przyrodniczy symbol Mazur) – zanim podjęto taką decyzję brano pod uwagę zagraniczne, m.in. Cavalier i Warrior. Oficjalnie mamy więc do czynienia z francuską marką, której produkty powstają na terytorium Polski, a konkretnie w dawnej fabryce „Stomil Olsztyn”.

Technologia i właściwości zimówek Kormoran Snowpro B2

W bieżniku Snowpro B2 zastosowano kierunkowy układ rowków. To najczęściej spotykane rozwiązanie w zimówkach, które pozwala na szybkie odprowadzanie wody i błota pośniegowego z całej powierzchni opony. Oczywiście nie istnieje jeden wzór – każdy producent wprowadza własne ulepszenia. W przypadku tego modelu dwa szerokie kanały wzdłużne są połączone z poprzecznymi rowkami ułożonymi naprzemiennie, a cały system wspomagają pionowe kanaliki przecinające boczne bloki. Takie rozwiązanie ułatwia prowadzenie auta podczas deszczu czy odwilży, zapobiegając poślizgowi i skracając drogę hamowania.

W bieżniku Kormoran Snowpro B2 nie brakuje także gęsto rozmieszczonych lameli, czyli pofalowanych nacięć na blokach standardowych dla opon zimowych. Dzięki temu zabiegowi gumy „wgryzają się” w pokrywę śnieżną, co ułatwia m.in. wjeżdżanie na stromy podjazd, ruszanie spod świateł czy manewrowanie na parkingu (oczywiście mowa o typowo zimowych warunkach). Ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym przez inżynierów Kormorana jest mocne zaokrąglenie bocznej strefy opony, co w rezultacie poprawia zwrotność pojazdu.

Kierowcy korzystający na co dzień z ogumienia Kormoran Snowpro B2 chwalą je również za stosunkowo wysoki (jak na ekonomiczne zimówki) komfort użytkowania. Bardzo cicha praca opony jest zasługą nowoczesnej mieszanki gumowej, która pozostaje elastyczna przy niskich temperaturach.

Etykieta unijna dla modelu Snowpro B2 w standardowym rozmiarze 205/55 R16:

  • droga hamowania na mokrej nawierzchni – kasa „E”
  • opory toczenia – klasa „E”
  • hałas – 68 dB (jedna fala)

Komu polecamy opony Kormoran Snowpro B2?

Mimo wyżej wymienionych mocnych stron polsko-francuskiego bieżnika trzeba mieć na uwadze fakt, że wciąż mówmy o ogumieniu klasy budżetowej – a więc przeznaczonym do spokojnej jazdy po dobrze zachowanej nawierzchni. I rzeczywiście, nota „E” w kategorii droga hamowania na mokrej drodze sugeruje, że zimowe opony Kormorana zapewniają bezpieczeństwo przy zwykłej jeździe, bez skłonności do driftingu  i brawurowego wyprzedzenia. Ogumienie spełni oczekiwania osób używających auta głównie do dojazdu do pracy, zakupów czy odbierania dziecka ze szkoły – zwolennicy sportowych wyczynów powinni raczej sięgnąć po opony klasy premium.

Wystarczy jednak spojrzeć na tabelę dostępnych wielkości, by stwierdzić, że twórcy modelu Snowpro B2 kierują swój produkt do szerokiego grona odbiorców. Oferta zawiera rozmiary od 155/70 do 245/55, pasujące na felgi od 13 do 18 cali. Producent zapewnia zarówno bardzo standardowe warianty, jak i modele przeznaczone do większych aut osobowych. Osoby przemierzające dalekie trasy i przewożące spore ładunki mogą zdecydować się na opony wzmacniane (oznaczone jako XL) z rantem ochronnym na felgę.

Nie da się ukryć, że jedną z największych zalet olsztyńskich opon zimowych jest niska cena. Za komplet Kormoran Snowpro B2 zapłacisz od 480 do 1600 zł w zależności od rozmiaru. Jeśli więc szukasz niedrogiego i dobrego ogumienia, możesz śmiało sięgnąć po ekonomiczną markę Michelina.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here