Piasek kwarcowy do akwarium

Podłoże w akwarium jest równie ważne jak wszystkie inne elementy jego wyposażenia. Niestety wielu hodowców nie przywiązuje od niego należytej wagi, co często kończy się przykrymi niespodziankami, takimi jak brak odpowiedniego ukorzenienia roślin i ich obumarcie czy też choroby pojawiające się u flory i fauny.

Zalety dobrze dobranego podłoża akwariowego

Odpowiedni dobór podłoża akwariowego to gwarancja, że życie będzie się w nim toczyło lepiej. Podłoże w pierwszej kolejności stanowi miejsce, w którym osiedlają się pożyteczne bakterie filtrujące, pomagające w redukcji produktów przemiany materii. Wraz z tymi bakteriami, które znajdują się w filtrze, zapobiegają one nagromadzeniu toksycznych dla rybek związków.

Dobrze dobrane podłoże powinno być przy tym odpowiednie zarówno dla rybek, jak i roślin. Stanowi miejsce, w którym żywe rośliny mogą się odpowiednio ukorzenić, co wpływa kompleksowo na ich rozwój, od możliwości utrzymania właściwej pozycji, aż do ułatwionego pobierania składników odżywczych. Jednocześnie wiele rodzajów podłoża potrafi uwalniać do zbiornika wodnego mikro- i makroelementy, które pomagają w odżywianiu roślin i zwierząt akwariowych.

Ostatnia ważna rola podłoża akwariowego to dodatkowe miejsce na kryjówkę dla rybek. Niektóre z nich potrafią wykopać sobie schronienie, dlatego warto zadbać o to, by miały taką możliwość.

Jakiego podłoża unikać?

Niektóre podłoża prezentują się naprawdę pięknie, ale nie spełniają wysokich oczekiwań, jakie możemy wobec nich mieć. Przykładowo mogą zmieniać odczyn wody, co oznacza, że destabilizują środowisko. W skrajnych przypadkach może być ono nieakceptowane przez rybki, co doprowadzi do ich chorób lub nawet śmierci.

Powinniśmy unikać także podłoża o ostrych krawędziach. Nawet jeśli wygląda pięknie, może poranić delikatne ciała rybek przydennych.

Dlaczego warto sięgnąć po piasek kwarcowy?

Jednym z chętnie wybieranych rodzajów podłoża jest piasek kwarcowy. Zapewnia on wszystkie wspomniane wyżej zalety, takie jak możliwość wykopania kryjówek przez rybki. Jest przy tym lekki i nieostry, więc nie ma obawy, że delikatne ciałka zostaną nim zranione. Piasek kwarcowy jest przy tym neutralnym podłożem, które nie zmienia pH i nie wpływa na stan wody. Dzięki temu może być bez obawy wykorzystywany w wielu akwariach, niezależnie od tego, jakie gatunki się w nich znajdują.

Co więcej, piasek kwarcowy dobrej jakości odznacza się bardzo eleganckim, przyciągającym wzrok wyglądem. Warto sięgnąć więc po niego również jako po element dekoracyjny. Jest dostępny w wielu odcieniach. Bardzo jasne, niemal białe, sprawiają, że akwarium zaczyna prezentować się świetliście. Z kolei ciemne dodają zbiornikom tajemniczości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here