Dodatki do oleju silnikowego

0
422

Olej silnikowy to jeden z tych płynów użytkowych w samochodzie, który jest absolutnie niezbędny do prowadzenia pojazdu w sposób bezpieczny, ekonomiczny i przede wszystkim – nie powodujący zbyt szybkiego zużycia elementów i awarii. Możliwe jest także dodawanie do niego różnorodnych dodatków. Zastanówmy się, kiedy warto po nie sięgnąć i jakie można wykorzystać?

Olej silnikowy a dodatki do oleju. Czemu w ogóle są potrzebne?

Z jednej strony może się wydawać, że olej silnikowy pochodzący prosto od renomowanego producenta jest już odpowiednio przygotowany i nie potrzebuje żadnych dodatków, które modyfikowałyby jego skład i działanie. Oczywiście, w takim rozumowaniu nie ma nic błędnego i jest ono w pełni logiczne. Z drugiej strony istnieją jednak przypadki, gdy dodatki mogą poprawić działanie oleju silnikowego.

Olej silnikowy to płyn użytkowy, który służy do prawidłowej pracy wszystkich elementów układu napędowego. Smaruje je i zmniejsza tarcie, sprawiając, że nie ulegają uszkodzeniu. Ich przesuwanie się względem siebie jest dzięki niemu łatwe i nie powoduje zatarcia ani zgrzytów. Jednocześnie olej silnikowy odbiera nadmiar ciepła z silnika, sprawiając, że jego elementy są odpowiednio chłodzone do temperatury dla nich dedykowanej. To także zabezpiecza je przed przegrzaniem, a w efekcie uszkodzeniem.

Dodatki do oleju silnikowego mogą jeszcze bardziej poprawić jego funkcjonowanie. Wpływają między innymi na poprawę jego lepkości, przekładającą się na redukcję tarcia, a także na lepsze uszczelnianie elementów. Z tego względu wielu kierowców naprawdę odczuwa realną poprawę po ich zaaplikowaniu.

W jakich sytuacjach dodatki są szczególnie korzystne?

Jeśli posiadasz nowe auto, które wykorzystujesz tylko w zakresie jego “normalnej” eksploatacji, prawdopodobnie nie będziesz musiał sięgać po dodatki do oleju silnikowego. Jednak jeśli lubisz sprawdzać możliwości pojazdu w sportowych warunkach, z pewnością powinieneś sięgnąć po dodatek do oleju silnikowego, który poprawi jego właściwości smarujące oraz możliwość odbierania ciepła. Kiedy bowiem twój silnik pracuje na najwyższych obrotach, potrzebuje jak najlepszej ochrony.

Również osoby, które posiadają starsze auta, mogą zdecydować się na dodatki do oleju silnikowego, zwłaszcza te, które mają właściwości oczyszczające, uszczelniające i poprawiające ochronę przed tarciem. Dzięki temu zminimalizowana zostanie szansa na wystąpienie usterki poprzez zbyt duże tarcie albo wyciek tego ważnego płynu.

Dodatki do oleju silnikowego powinny być także wybierane przez osoby, które posiadają samochody z filtrami DPF. Dedykowane dla nich przeciwzużyciowe dodatki zmniejszają spalanie oleju i redukują zabrudzenie filtra.

Profesjonalne dodatki do oleju silnikowego

Jeśli chcesz z jakiegoś powodu wybierać dodatek do swojego oleju silnikowego, powinieneś przede wszystkim zdecydować się na produkt profesjonalny. Będzie on miał najwyższa jakość i zapewni ci takie rezultaty, jakich właśnie potrzebujesz. Przykłady takich preparatów znajdziesz pod adresem https://liquimoly.sklep.pl/26-dodatki-do-oleju-silnikowego. Są tam zarówno dodatki wspomagające ochronę silnika poprzez powlekanie go cienką warstwą z MoS2, jak też stabilizatory lepkości czy modyfikacje uszczelniające. Wybierz spośród nich ten, który jest najlepszy dla ciebie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here