3 narzędzia, które ułatwiają pracę w warsztacie samochodowym

Warsztat samochodowy to miejsce, w którym można dokonać naprawy uszkodzonego pojazdu. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli czterokołowców, dlatego tak ważny jest wybór najbardziej optymalnych narzędzi. Ich wybór jest jednak dość problematyczny ze względu na szereg różnorodnych akcesoriów oferowanych przez producentów. Jakie narzędzia powinny znajdować się w warsztacie samochodowym? Które z nich mogą w znaczącym stopniu ułatwić pracę mechanikowi? W jaki sposób dokonać wyboru najlepszych narzędzi? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Podstawowe narzędzia w warsztacie samochodowym 

Nie da się ukryć, że wybór narzędzi do warsztatu samochodowego nie należy do najłatwiejszych. Niezbędne okażą się klucze płaskie- jest to niemalże podstawowe wyposażenie każdego specjalisty. Podczas ich wyboru warto zwracać na rozmiar, jakość wykonania, cenę, firmę. Nie bez znaczenia są klucze nasadowe. Powinny posiadać dobrą grzechotkę, która w dużym stopniu ułatwia korzystanie z nasadek. W zdecydowanej większości przypadków elementy te wykonane są ze stali CrV. Decydując się na renomowane firmy, mamy pewność co do wysokiej jakości. Kolejnym podstawowym narzędziem są śrubokręty- powinny być uzależnione od tego, jaki rodzaj pracy będziemy nimi wykonywać. Nie w sposób nie wspomnieć o kombinerkach- ilość ich zastosowań jest niemalże ograniczona. Warto wyposażyć się w odpowiednie oświetlenie. Jest to szczególnie istotne w przypadku pracy w miejscach, które są nieco bardziej zacienione. Świetnym pomysłem są prostowniki samochodowe- przecież rozładowanie akumulatora to częste zjawisko, tym bardziej w okresie zimowym, bowiem niska temperatura sprawia, że napięcie jest znacznie niższe.

Te narzędzia ułatwią pracę mechanikowi

Bardzo ważne są szczypce do opasek przegubów. Za ich pośrednictwem możliwe jest szybkie i łatwe zapięcie zakładkowych opasek z blokującymi zamkami. Z tego powodu sprawdzą się do zdecydowanej większości warsztatów. Sprawdź solidne narzędzia warsztatowe na https://sklep-warsztat.pl/product/szczypce-do-opasek-przegubow/

Warto wybrać metalowe akcesoria, bowiem nie tylko są odporne na pękanie, ale także na wyginanie się. Kluczowy jest również poręczny uchwyt- dzięki niemu operowanie przyrządem nie stanowi najmniejszego problemu.

Pracę w warsztatach samochodowych ułatwiają młotki. Do najczęściej wybieranych tego typu akcesoriów możemy zaliczyć te ciesielskie, ślusarskie, murarskie, brukarskie, stolarskie, gumowe, kowalskie. W każdym miejscu pracy powinien znajdować się przynajmniej jeden młot- może nam pomóc w przypadku odkręcania dużych śrub. Należy zastanowić się również nad mniejszym modelem, który wykorzystywany będzie do bardziej precyzyjnych zastosowań. W zależności od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy, a także jaką jakością jesteśmy zainteresowani, za młotek zapłacimy od około 5 zł do nawet 200 zł.

Wielu specjalistów zapomina także o kompresorze. Jest on na tyle uniwersalny, że za jego pomocą możliwe jest zasilenie wielu narzędzi garażowych, m.in. klucz udarowy, pistolet do malowania, pistolet do piaskowania, wiertarkę, szlifierkę. Wybierając tego typu sprzęt kierujmy się wydajnością. Największą popularnością cieszą się kompresory, które zasilane są napięciem sieciowym 230V, jak i również kompresory, do uruchamiania których używa się trzech gniazdek fazowych (400 V). O ile mamy taką możliwość, to zdecydowanie rozsądniejszy jest wybór kompresora zasilanego trójfazowo. Wiąże się to bezpośrednio z atrakcyjniejszą sprawnością, momentem rozruchowym. Dodatkowo są one mniej zawodne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić kompresory 230 V- również mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko wydajność ma jednak znaczenie, ale także duży zbiornik. Warto rozglądać się za kompresorami, których pojemność wynosi około 100-200 litrów, natomiast optymalne ciśnienie maksymalne to około 10-12 barów.

W jaki sposób wybierać najlepsze narzędzia?

Wybierając narzędzia powinniśmy kierować się nie tylko ich ceną, ale również zastosowaniem i jakością. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie musimy posiadać narzędzi najwyższej klasy. W wielu sytuacjach w zupełności wystarczające będą urządzenia przeciętne. Zakup narzędzi powinien być przemyślany pod kątem prac, jakie będą wykonywane. Istotna jest także kwestia tego czy decydujemy się na otworzenie zakładu profesjonalnego, czy jedynie pół amatorskiego. Dla każdego z tych typów zakładów zalecane są nieco inne marki narzędzi. Kiedy już rozeznamy się, czego potrzebujemy, należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i na ich podstawie podjąć optymalną decyzję. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here