Nowe opony letnie to spory wydatek, często przekraczający miesięczną pensję. Dlatego też przy wyborze warto sugerować się zróżnicowanymi kryteriami. Najpierw wypisz na kartce parametry, na których najbardziej Ci zależy. Krótka droga hamowania? Niskie opory toczenia i realne oszczędności na paliwie? Bardzo dobre prowadzenie przy dużych prędkościach? A może wolniejsze zużycie bieżnika? Następnie wyszukaj kilku liderów z każdej interesującej Cię kategorii – być może uda Ci się wytypować opony, które osiągają dobre parametry we wszystkich? Ale to nie wszystko. Teraz przestudiuj prestiżowe testy przeprowadzone przez kluby, magazyny i portale motoryzacyjne. Wreszcie sprawdź, które opony letnie sprzedają się najlepiej. Znalazłeś zbyt wiele propozycji i nadal nie wiesz, na jaki bieżnik się zdecydować? W takim razie sprawdź nasz krótki i przejrzysty ranking – oto najlepsze opony letnie.

Opony letnie wg wyników sprzedaży

Przeglądanie rankingów konsumenckich to dobry trop w poszukiwaniu nowego ogumienia – wszak jeśli większość kierowców kupuje opony marki „XYZ”, to najwidoczniej czymś się wyróżniają i spełniają zróżnicowane oczekiwania (bo dla każdego liczy się coś innego). Oczywiście wielu konsumentów ma na uwadze głównie cenę i przyzwoitą jakość, mało kto oczekuje osiągów rodem z toru Formuły 1. Trudno się zatem dziwić, że najpopularniejsze opony letnie to m.in.:

  1. Michelin  Energy Saver+  – duży plus za oszczędności eksploatacyjne ( wysoka klasa „B” w etykiecie zużycia paliwa),
  2. Kormoran Gamma B2 – ekonomiczne polskie opony, świetny wynik w testach hamowania na suchej nawierzchni
  3. Dębica Passio 2 – tanie polskie opony, wysoce odporne na zużycie bieżnika

Opony dobre, bo przetestowane

Wyniki sprzedażowe to dla Ciebie marny wyznacznik dobrego ogumienia? W takim razie najlepsze opony letnie możesz zobaczyć w testach przeprowadzanych na różnych modelach w tym samym rozmiarze. Ocenie podlegają zazwyczaj takie parametry jak: droga hamowania na mokrej drodze, opory toczenia (wpływ opony na zużycie paliwa) oraz hałas słyszalny na zewnątrz samochodu. Ale lojalnie uprzedzamy, że rankingi mogą przekłamywać. Czasami pierwsze miejsca zajmują opony, które uzyskały bardzo wysokie noty w 1-2 kategoriach, podczas gdy w 3 kompletnie zawodzą. Dlatego nie sugeruj się ocenami końcowymi, ale sprawdź noty otrzymane w każdej kategorii osobno. W każdym razie, według testów najlepsze opony letnie to m.in.: Pirelli P7  Cinturato Blue, Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 oraz Michelin Primacy 3.

Najlepsze opony letnie pod względem komfortu jazdy

Umówmy się, nie wszyscy kierowcy zwracają uwagę na poziom hałasu emitowanego przez opony. Ba – dla większości ten aspekt nie będzie miał kompletnie żadnego znaczenia. A szkoda, bo ciche opony nie tylko są miłe dla uszu właściciela, ale i wykazują szacunek wobec współuczestników ruchu. Nawet jeśli na co dzień tego nie zauważasz, hałasujące ogumienie pogarsza ogólny komfort odczuwany podczas jazdy. Czujesz, że coś „zgrzyta” i boli Cię głowa na samą myśl o dłuższej trasie? W takim razie już czas, aby zainwestować w superkomfortowe opony letnie – do najcichszych modeli należą m.in. Sava Intensa UHP 2 (67 dB), Dunlop Sport Bluresponse (68 dB) oraz Fulda SportControl 2 (68 dB)

Najbezpieczniejsze opony letnie

Spośród wszystkich wyżej wymienionych, kategoria „bezpieczeństwo” zdecydowanie ma największe znaczenie. Wszak letnie gumy służą kierowcom także podczas przymrozków i nieraz już w trakcie opadów pierwszego śniegu. Jeśli dodamy do tego obfite deszcze i nieciekawy stan polskich dróg, staje się jasne, że droga hamowania na mokrej nawierzchni to najważniejszy parametr decydujący o wyborze opon letnich. Ale jak sprawdzić zachowanie opony w trudnych warunkach? Już ktoś to zrobił, dlatego wystarczy jedynie sprawdzić etykietę unijną: klasa A-C określa najlepsze opony pod względem hamowania na mokrym (najgorsze oznaczone są klasą G). Warto przy tym zauważyć, że ten sam model opony może zostać zakwalifikowany do różnych klas w zależności od rozmiaru. Biorąc pod uwagę kwestię bezpieczeństwa, najlepsze opony letnie to m.in. Goodyear EfficientGrip Performance (klasa „A”), Dunlop Sport Bluresponse (kat. „A”) oraz Hankook Ventus Prime 3 K125 (kat. „A”).

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here