Podobno w każdej rodzinie zdarza się jakaś czarna owca. Cóż, w rodzinie letniego ogumienia Goodyear EfficientGrip takowej nie znaleźliśmy, a z pewnością nie można tak nazwać modelu „Performance”. W wielkim skrócie są to opony klasy premium, przeznaczone dla samochodów o mocnych silnikach (HP). W tej serii powstało również ogumienie do aut kompaktowych (EG Compact) oraz dostawczaków (EG Cargo). Wszystkie modele bazują na technologii bieżnika EfficientGrip, który w równej mierze sprzyja środowisku, jak i Twojemu portfelowi. Jakie innowacje kryją w sobie opony letnie Goodyear EfficientGrip Performance? Dlaczego warto w nie zainwestować i czy w ogóle mają jakieś wady?

EfficientGrip Performance – cena i rozmiary

Opony mające swój debiut w 2013 roku nie mogą drenować portfela, nawet jeśli należą do klasy premium i wyszły ze stajni trzeciego największego potentata przemysłu oponiarskiego. Za jedną sztukę zapłacisz od 185 do 1040 zł w zależności od wielkości. A oto ceny kilku popularnych rozmiarów:

  • 185/60 R14 – 185 zł
  • 185/65 R15 – 228 zł
  • 195/40 R17 – 340 zł
  • 195/55 R16 – 325 zł
  • 195/60 R15 – 280 zł
  • 205/55 R16 – 243 zł
  • 215/45 R17 – 396 zł

Jak widzisz, cały komplet opon Goodyear EfficientGrip Performance może kosztować nawet poniżej 1000 zł – nie można więc narzekać na cenę jak za ogumienie tej klasy. Produkcja modelu obejmuje około czterdziestu rozmiarów  od 185/55 R14 do 245/45 R17, które można zamontować na felgi o średnicy od 14 do 20 cali. Oznaczenie XL widniejące przy wielu modelach świadczy o wzmocnieniu opony, dzięki któremu znosi większe obciążenia niż analogiczne opony premium.

EfficientGrip Performance – efektywność najwyższej klasy

Co świadczy o wyjątkowości tego ogumienia? Być może baczniejszą uwagę zwrócisz na skuteczność hamowania na mokrej nawierzchni – to ważny parametr, który wiele mówi o bezpieczeństwie użytkowników tego modelu. Najwyższa nota „A” w etykiecie unijnej każe przypuszczać, że opony są odporne na aquaplaning i zapewniają wybitną przyczepność w trudnych warunkach. Cóż, bieżnik koncernu Goodyear został wyposażony w technologię ActiveBraking, a więc nie mogło być inaczej. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania opony EfficientGrip Performance mają większy kontakt z nawierzchnią, co pozwoliło skrócić drogę hamowania na mokrej (o 8%) i suchej drodze (o 3%).

Bieżnik EfficientGrip powstał z myślą o oszczędności i ekologii – starania inżynierów zakończyły się sukcesem, gdyż model Performance uzyskał jedną z najwyższych ocen w kategorii unijnej opory toczenia – „B” (przedział od „A” do „G”). Prestiżowe odznaczenie jest zasługą technologii Fuel Saving, dzięki której opony wykazują o 18% mniejsze zużycie paliwa niż inne opony tej klasy. Opracowanie innowacyjnej mieszanki gumowej i sposobu łączenia jej składników, pozwoliło otrzymać opony bardzo oszczędne i ograniczająca emisję CO2 do atmosfery.

Pomimo przynależności do klasy premium Goodyear EfficientGrip Performance przypadną do gustu osobom, które nie lubią wydawać pieniędzy. Nie dość, że osiągają całkiem przystępne ceny, to jeszcze wykazują ponadprzeciętną odporność na zużycie (zwłaszcza w porównaniu z innymi oponami premium). Dzięki wprowadzeniu technologii WearControl inżynierom udało się zrównoważyć przyczepność opony i opory toczenia – w rezultacie otrzymano wytrzymały bieżnik o wydłużonej żywotności.

Jeszcze słówko o komforcie jazdy – w końcu właściciele mocnych silników nie mogą darować sobie tego parametru. Goodyear EfficientGrip Performance wygrywają także w rankingu „hałas” – według unijnych speców emitują zaledwie 68 dB! Czy wobec tego należą do najcichszych opon na rynku? Zdania kierowców są podzielone, jednak wszyscy są zgodni co do jednego – opony te świetnie radzą sobie na wybojach i doskonale wytłumiają nierówności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here