Zakup ogumienia do auta zawsze rodzi wielkie dylematy, ale najwięcej wątpliwości powstaje przy wyborze kompletu zimowego. Z jednej strony każdy chce zapewnić sobie i swoim pasażerom maksymalne bezpieczeństwo, ale z drugiej… kasa musi się zgadzać. Wielu kierowców jak co roku stwierdzi: pojeżdżę jeszcze w tym sezonie, a nowe kupię w przyszłym. Inni poszukają oszczędności i kupią używane opony zimowe w (teoretycznie) dobrym stanie. Niektórzy zainwestują w nówki, ale być może przepłacą za reklamę i dobry PR firmy. Chcesz wiedzieć, jakie opony są godne uwagi i czym kierować się przy wyborze? Sprawdź test opon zimowych 185/65 R15 – to jeden z najczęściej wybieranych rozmiarów na zimę, który być może znajdzie się również w Twoim aucie.

Opony 185/65 R15 – najlepsze na zimę?

Rozmiar ogumienia dedykowany do Twojego samochodu możesz sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu albo odczytać go z bocznej ścianki swoich starych opon. Co oznaczają poszczególne wartości? Pierwsza liczba (w tym przypadku 185) oznacza szerokość opony w milimetrach. Druga (65) to wyrażony w procentach stosunek wysokości do szerokości. Trzecia liczba (15) określa wewnętrzną średnicę opony w calach. Pomiędzy drugą a trzecią wartością znajduje się litera R, która symbolizuje radialny (promienisty) układ osnowy  w tkaninie kordowej tworzącej element nośny opony.

No dobrze, ale dlaczego opony zimowe 185/65 R 15 należą do najchętniej wybieranych przez kierowców? Otóż wąskie opony o wysokim profilu najlepiej sprawdzają się w trudnych warunkach – dzięki nim wyjedziesz ze śnieżnej zaspy i nie wykręcisz piruetu na oblodzonej jezdni. Nawet jeśli w pozostałych porach roku jeździsz na większych oponach, przy średniej temperaturze poniżej 7°C warto zamienić je na mniejsze (np. 185/65 R 15), zwłaszcza jeśli mieszkasz poza miastem. Pamiętaj – zima co roku zaskakuje drogowców, ale Ty możesz przygotować się na trudne warunki!

Kiedy wymienić opony zimowe na nowe?

Wśród polskich kierowców nie brakuje optymistów wierzących, że ich stare opony nadają się na kolejny sezon pomimo głębokości bieżnika zbliżającej się do ostatecznej granicy 1,6 mm. To minimalna głębokość nakazana przez prawo, więc za bardziej zużyty bieżnik możesz dostać mandat! Co więcej, według ekspertów opony zimowe mające sprostać wymagającym warunkom pogodowym muszą mieć bieżnik o głębokości co najmniej 4 mm! Nie warto więc ryzykować i „żyłować” starych opon do granic możliwości – przed sezonem wymień je na nowe, albo…. prawie nowe. Jeśli bierzesz używane, koniecznie sprawdź ich stan przed zakupem i odpuść sobie sprzedawców, którzy nie podają wysokości bieżnika i nie zamieszczają dokładnych zdjęć. Wolisz nowe? W takim razie wybierz najlepsze dla siebie opony zimowe 185/65 R 15 – test pomoże Ci rozeznać się na rynku.

Test opon zimowych 185/65 R15

Z racji dużej popularności opony w rozmiarze 185/65 R 15 bardzo często pojawiają się w testach przeprowadzanych przez niezależne organizacje i stowarzyszenia, takich jak niemiecki ADAC – drugi największy automobilklub na świecie. Wyniki tychże łatwo znajdziesz w internecie, dlatego warto poszperać w sieci tuż przed zakupem ogumienia na nowy sezon.

Na czym polegają takie testy? Odpowiemy na przykładzie ADAC-u. Otóż klub bierze pod uwagę kilkanaście opon zimowych 185/65 R 15 różnych producentów i ocenia je na podstawie kilku najważniejszych parametrów. ADAC największą wagę przypisuje kryterium jazdy po mokrej nawierzchni, w którym uwzględnia m.in. jakość hamowania, aquaplaning, kierowalność. W dalszej kolejności testerzy oceniają zachowanie opon na śniegu, w tym ruszanie i hamowanie. Następnie analizowane są wyniki jazdy na suchej nawierzchni, dalej jazda po lodzie, zużycie bieżnika, wpływ opony na zużycie paliwa. Najmniejszą wagę przypisuje się kryterium hałasu słyszalnego w środku i poza samochodem. Opona może uzyskać ocenę od 1 (bardzo dobra) do 5 (niedostateczna) w każdej kategorii.

Ranking przygotowany przez ADAC jest uznawany za bardzo prestiżowy i miarodajny, toteż test opon zimowych 185/65 R 15 z tego roku bez problemu znajdziesz w sieci. Przykładowo, zestawienie z sezonu 2016/2017 wygrały opony Goodyear UltraGrip, wysokie pozycje zajęło również ogumienie Michelin Alpin A4, Nokian WR D i Vredestein Snowtrac 5. Czołówkę zamykają opony Bridgestone Blizzak LM00, Esa-Tecar Super Grip 9 oraz Hankook Winter i*cept RS 2 W452. Znając wyniki testu, łatwiej znajdziesz dobre opony zimowe 185/65 R15 – zanotuj sobie kilka najlepszych kompletów i sprawdź, które z nich osiągają najniższe ceny na rynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here