Zadbaj o bezpieczeństwo wymieniając opony na zimowe

0
829

Bez względu na to, czy jesteśmy początkującymi kierowcami, czy mistrzami szos, warto dbać o swoje bezpieczeństwo. Oznacza to m.in. konieczność dbania o stan techniczny pojazdu, włączając w to zmianę opon, tak, aby były dostosowane do aktualnych warunków atmosferycznych. Choć może się to wydawać mało ważne, w rzeczywistości jest bardzo istotne.

Opony letnie wykonywane są z mieszanki składającej się z kauczuku i sadzy. Takie opony świetnie sprawdzają się w temperaturach powyżej 7℃,  w których charakteryzują się dobrą przyczepnością. Kiedy temperatura spada, letnie opony zaczynają twardnieć, co negatywnie wpływa na ich przyczepność oraz elastyczność, jednocześnie wydłużając drogę hamowania.

Co wyróżnia opony zimowe?

W przypadku opon zimowych, mieszanka, z której powstają, składa się z kauczuku oraz krzemu. Taki skład sprawia, że opony są bardziej elastyczne, nawet w niskich temperaturach (poniżej 7℃.) Argumentem, który powinien przekonać wszystkich, że warto zmieniać opony na zimowe, jest wypowiedź specjalisty ze strony iParts.pl, który przypomina, że: „Kiedy przychodzą niskie temperatury, należy koniecznie pamiętać o zmianie opon na zimowe. Warto mieć świadomość, że dla samochodu z założonymi oponami letnimi, droga hamowania będzie zimą nawet dwukrotnie dłuższa, niż dla pojazdu, w którym opony zostaną zmienione.” Opony zimowe posiadają również charakterystyczny bieżnik – posiada on duże kostki i szerokie rowki. Dzięki temu opona jest bardziej kompatybilna z warunkami, które zimą panują na drogach. Budowa opony zimowej pozwala na odprowadzanie większej ilości wody, śniegu i błota, które często pojawiają się w przypadku topniejącego śniegu.

Czy warto zmieniać opony na zimowe?

Oczywiście, że tak! W przeciwnym wypadku nasz komfort jazdy ulegnie zdecydowanemu pogorszeniu. Jeżeli chcemy podejść do sprawy odpowiedzialnie, zaopatrzmy się w opony dobrej jakości. Można je dostać w sklepach stacjonarnych, dobrych warsztatach, a także w renomowanych sklepach internetowych. Godny polecenia jest serwis iParts.pl, w którym znajdziemy szeroki asortyment, najwyższej jakości produktów.

Zimą na drogach panują specyficzne warunki. Zmieniając opony na zimowe zwiększymy nasz własny komfort jazdy po ośnieżonych, oblodzonych i zabłoconych nawierzchniach. Zmieniając opony, warto zmienić wszystkie cztery, zakładając cały komplet. W przeciwnym wypadku możemy mieć problemy z panowaniem nad samochodem, zwłaszcza podczas wchodzenia w zakręty. Bądźmy odpowiedzialnymi kierowcami i dbajmy o bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here