Wybierając nowe opony zimowe warto postawić na indywidualne potrzeby. Owszem, możesz zasugerować się rankingami sprzedaży, które typują najpopularniejsze ogumienie w danym sezonie. Możesz również skorzystać z rad przyjaciela albo zapytać użytkowników forum motoryzacyjnego o najlepsze opony zimowe.  Ale nie zapominaj przy tym o swoich oczekiwaniach i osobistej sytuacji. Opony najchętniej kupowane przez mieszkańców miast i osoby preferujące spokojny styl jazdy mogą zupełnie nie sprawdzić się na wsi czy na trasach szybkiego ruchu. Z kolei właściciele samochodów miejskich o małym silniku i okazjonalni kierowcy zwykle nie potrzebują opon z kategorii premium za kilka tysięcy złotych. Dlatego zamiast patrzeć na wybory innych konsumentów, zastanów się nad swoimi potrzebami i przeanalizuj, które modele najlepiej spełniają Twoje wymagania. Aby ułatwić sobie podjęcie decyzji, sprawdź ranking opon zimowych – ogumienie dobre w poprzednich sezonach zwykle króluje jeszcze w 2-3 następnych. A przy tym jest nieco tańsze od najnowszych propozycji producentów.

Najlepsze opony zimowe wg rodzaju nawierzchni

W listopadzie deszcz,  w grudniu gołoledź i śnieg, w styczniu i lutym obfite opady na zmianę z siarczystymi mrozami, w marcu błoto pośniegowe. Polscy kierowcy przyzwyczaili się już, że okres jesienno-zimowy w naszym kraju oferuje cały wachlarz „atrakcji” na drodze. Niestety, przyzwyczaili się także do fatalnego stanu nawierzchni i opieszałości drogowców, którzy co roku zbyt późno ruszają z piaskarkami i pługami. Dlatego też najlepsze opony na zimę powinny zapewniać bezpieczeństwo przy zmiennych warunkach pogodowych – zarówno na śniegu i mrozie, jak i przy dodatnich temperaturach sprzyjających opadom deszczu oraz roztopom. Niemniej jeszcze nie wynaleziono opony zimowej, która zachowa maksymalną przyczepność bez względu na stan nawierzchni. Musisz więc wybierać, z czym częściej masz do czynienia – z dobrze odśnieżonym i suchymi drogami, czy raczej z niebezpiecznym lodowiskiem i „kopnym” śniegiem?

Bezapelacyjnie ranking opon zimowych w kategorii przyczepność na śniegu wygrywają modele: Continental Winter Contact TS860, Michelin Alpin 5 oraz Nokian WR D3.

Niemniej jeśli poruszasz się głównie po mieście, gdzie drogi są dobrze odśnieżone, a solarki kursują non stop, Twoim podstawowym problemem będzie mokra nawierzchnia. W tej sytuacji warto postawić na opony Uniroyal MS Plus 77 (rewelacyjne radzą sobie także z błotem pośniegowym), Bridgestone Blizzak LM001 oraz Dunlop Winter Sport 5.

Jeździsz autostradami i często pokonujesz dalekie trasy? Aby maksymalnie zadbać o swoje bezpieczeństwo, szukaj najlepszego ogumienia na mróz i suchą nawierzchnię. Ranking opon zimowych w tej kategorii wygrywają: Goodyear UltraGrip 9, Continental Winter Contact TS860 (najlepsze również na śnieg) oraz Michelin Alpin 5.

Najlepsze opony zimowe w zależności od stylu jazdy

Styl jazdy ma decydujący wpływ na zachowanie bieżnika na drodze i jego zużycie. Kierowcy  preferujący spokojną i oszczędną jazdę mogą poprzestać na ogumieniu zakwalifikowanym do klasy budżetowej (ekonomicznej). Takie opony można dostać za 600-1000 zł za cały komplet, co sprzyja bardziej regularnej wymianie opon na nowe – według ekspertów lepiej kupować częściej tanie opony niż maksymalnie „żyłować” drogi bieżnik. Niemniej ogumienie ekonomiczne zalecane jest głównie do spokojnej jazdy i dla osób pokonujących do ok. 5 tys. km rocznie. Najlepsze opony zimowe dla kierowców spełniających te warunki to m.in. polskie Dębica Frigo 2, Dayton DW510 evo oraz Kleber Krisalp HP2.

Zgoła inaczej prezentuje się sytuacja osób o dynamicznym stylu jazdy, które nie mają nic przeciwko rajdom po śniegu czy ostrym wirażom. Wówczas lepiej postawić na opony w standardzie premium – są wprawdzie drogie, jednak zapewniają maksymalne bezpieczeństwo przy dużej prędkości. Bieżniki z tej kategorii spełniają wymagania kierowców pokonujących powyżej 10-15 tys. km rocznie i posiadających samochód z mocnym silnikiem. Jeśli się do nich zaliczasz, sprawdź ranking opon zimowych dla dynamicznego stylu jazdy. Pierwsze miejsce przypadło modelowi Nokian WR D4, drugą lokatę zajmuje ogumienie klasy średniej Hankook Winter i*cept RS2 W452, tuż za nim uplasował się bieżnik Continental WinterContact  TS860.

Najlepsze opony zimowe w zależności od trasy

Jakimi drogami poruszam się najczęściej? To pytanie musi sobie zadać każdy kierowca przystępujący do zakupu nowego ogumienia zimowego. I znów, do jazdy miejskiej i pokonywania stałej trasy dom-praca, wystarczą dobrej jakości bieżniki segmentu ekonomicznego. Za najlepsze opony zimowe tej klasy uważa się kolejno: Nexen Winguard Snow’G WH2, Dębica Frigo 2 oraz Goodride SW608.

Natomiast jeśli mieszkasz w mieście, ale chętnie spędzasz weekendy w górach albo często wyjeżdżasz w dalekie trasy, lepiej poszukaj opon klasy średniej. Pierwsze miejsce w tym segmencie zajmuje bieżnik Firestone Winterhawk 3, niemniej warto mieć na uwadze także takie modele jak Kleber Krisalp HP3 oraz Fulda Kristall Control HP2.

Codziennie dojeżdżasz do pracy kilkadziesiąt kilometrów, mieszkasz na wsi lub w górach, poruszasz się drogami szybkiego ruchu? Każda z tych sytuacji wymaga ogumienia klasy premium, przystosowanego do zmiennych warunków na drodze i intensywnego użytkowania. Ranking opon zimowych dla kierowców o szczególnych wymaganiach należy do dobrze już znanych modeli: Pirelli Cinturato Winter, Michelin Alpin 5 oraz Dunlop Winter Sport 5.

Jak dobrać opony zimowe do samochodu?

To oczywiste, że właściciel masywnego SUV-a albo sportowego wozu nie założy najtańszego bieżnika chińskiej produkcji czy klasy budżetowej. Wyposażenie samochodu o wysokoprężnym silniku w ekonomiczne opony mija się z celem – tym sposobem drastycznie obniżasz poziom swojego bezpieczeństwa, a przy okazji marnujesz potencjał swojego pojazdu. Z kolei zakup drogich opon o podwyższonej wytrzymałości do auta kompaktowego to wyrzucanie pieniędzy w błoto – o ile nie jeździsz agresywnie wystarczą Ci opony klasy ekonomicznej lub medium. W takim razie jaki model będzie najlepszy dla Twojego samochodu? Ranking opon zimowych w zależności od rodzaju pojazdu wygrywają:

  • Dębica Frigo 2 – samochody miejskie i kompaktowe
  • Continental ContiCrossContact Winter – samochody terenowe i SUV-y
  • Michelin Pilot Alpin PA4 – samochody sportowe o dużej mocy

Jeśli poruszasz się małym autem o niskiej mocy silnika możesz również rozważyć modele Kormoran Snowpro B2 oraz Nexen Winguard Snow’G WH2.

Drugie i trzecie miejsce dla opon dedykowanych do samochodów terenowych zajmują kolejno:  Bridgestone Blizzak LM-80 EVO i Pirelli Scorpion Winter.

Inne najlepsze opony zimowe klasy HP/UHP (czyli przystosowane dla aut sportowych) to również Goodyear UltraGrip 8 Performance oraz Bridgestone Blizzak LM32.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here