Jak dobrze wiedzą osoby zorientowane w oponiarskim świecie, Matador to marka aktualnie wspierana przez koncern Continental. Matador jest brandem rozpoznawalnym w branży, ale od przejęcia przez Continental miał skupić się przede wszystkim na oponach skierowanych do kierowców poszukujących solidnych opon w dobrej cenie. Tak właśnie doszło m.in. do powstania modelu Matador MP92 Sibir Snow, po który chętnie sięgają również polscy kierowcy.

Warto już na wstępie podkreślić – są to solidne, dobrze zaprojektowane opony, które znakomicie sprawdzają się w roli, do której zostały stworzone. I w takim charakterze rzeczywiście polecamy je w pierwszej kolejności. Jest jednak też pewne miłe zaskoczenie: okazało się, że Matador “nie sprostał” zadaniu stworzenia po prostu dobrych opon zimowych, bo zamiast tego wyprodukował… model o właściwościach zbliżonych do klasy premium. Szczegółowe testy Matador MP92 Sibir Snow pokazują, że to naprawdę świetne opony, a w klasie ekonomicznej zasługują wręcz na miano genialnych.

Największe zalety Matador MP92 Sibir Snow

Te słowa zachwytu mogą się wydawać nieco przesadzone, ale jest przynajmniej kilka kategorii, w których Matador MP92 Sibir Snow radzą sobie naprawdę wyśmienicie – wskakują na podium, wyprzedzając nawet tak znany model, jak Dunlop SP Winter Sport 4D. W tym pojedynku Matador MP92 Sibir Snow okazują się lepsze na suchej oraz ośnieżonej nawierzchni. Można dotrzeć także do zestawień, w którym produkt Matadora wyprzedza takie klasyki, jak Pirelli Winter Sottozero 3 oraz Firestone Winterhawk 3. Co więcej, Sibir Snow odznaczają się także krótką drogą hamowania – tu znów znajdują się w ścisłej czołówce np. w rankingach AutoBild.

Wady Matador MP92 Sibir Snow

Jak to się stało, że tak dobry model nie jest dziś rzeczywiście w czołówkach rankingów podsumowujących testy? Niestety dla twórców Sibir Snow, opony te mają też istotną wadę i jest nią zachowanie na mokrej nawierzchni. Mimo że na śniegu są – jak już napisaliśmy – genialne, a do tego zachwycają krótką drogą hamowania, to właśnie brak tak dobrych wyników na mokrej drodze doprowadził do znacznego obniżenia ich pozycji w podsumowaniach czołowych klubów motoryzacyjnych. Warto dodać, że przyczepność na nawierzchni skąpanej w deszczu to jeden z najważniejszych czynników rankingowych – europejscy testerzy przykładają do tego parametru znacznie większą wagę niż do zachowania opon na śniegu czy ich drogi hamowania. Stąd też słabszy wynik końcowy Matador MP92 Sibir Snow.

Dla kogo opony Matador MP92 Sibir Snow?

Oczywiście niemieckich czy brytyjskich testerów nie można winić za brak obiektywizmu. Wszak recenzje swoje kierują oni przede wszystkim do rodzimych czytelników, którzy częściej w chłodne miesiąca zmagają się z deszczami niż z ośnieżoną albo oblodzoną nawierzchnią. Matador MP92 Sibir Snow natomiast w pełni zasługują na swoją nazwę – w warunkach syberyjskiego mrozu, gdzie śnieg i lód zalegają na drogach praktycznie przez cały czas, takie opony byłyby wyborem idealnym. Jako że w Polsce zimy też potrafią być naprawdę mroźne, Matador MP92 Sibir Snow świetnie sprawdzą się również u nas. Rekomendujemy je także osobom, które szukają wysokiej jakości opon w dobrej cenie – pozwalających na bezpieczną jazdę zimą, a czasem nawet korzystanie ze sportowych właściwości typowych dla modeli premium.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here