Wybór nowych opon zimowych nigdy nie jest prosty, zwłaszcza jeśli zależy Ci zarówno na bezpieczeństwie, jak i przystępnej cenie. Musisz również wziąć pod uwagę tak indywidualne kwestie jak: jakość odśnieżania dróg w Twojej okolicy, swój styl jazdy (spokojny, umiarkowany, dynamiczny), rodzaj najczęściej uczęszczanej trasy (miasto, tereny podmiejskie, góry, drogi szybkiego ruchu, itp.), a także liczbę kilometrów pokonywanych w zimowych warunkach. Podczas gdy kierowcy jeżdżący mało i głównie po mieście zadowolą się oponami budżetowymi, właściciele sportowych aut pokonujący co najmniej 15 tys. km rocznie powinni przejrzeć ofertę opon premium. Pewnym kompromisem są opony klasy średniej, odpowiednie dla osób o umiarkowanym stylu jazdy, które poruszają się głównie po mieście, ale często wyjeżdżają na narty lub do rodziny na wsi. Oczywiście kwestię tego, jakie opony zimowe wybrać, można uzależnić także od wyników prestiżowych testów motoryzacyjnych lub opinii użytkowników. Można również zasugerować się rankingami sprzedaży i wybrać model najpopularniejszy w danym sezonie. Aby ułatwić Ci tegoroczny wybór, tym wpisie prezentujemy najlepsze opony zimowe według różnych kategorii.
Opony zimowe o najlepszej przyczepności na mokrej nawierzchni
Bezpieczeństwo to Twój priorytet, za który jesteś gotowy zapłacić każdą cenę? To świetnie! W takim razie powinieneś zwracać uwagę na etykietę unijną opony, a konkretnie na parametr hamowanie na mokrej nawierzchni. Wprawdzie etykieta nie ocenia zachowania opony na śniegu czy lodzie, jednak polskie zimy są nieprzewidywalne. Zróżnicowane warunki pogodowe występują zazwyczaj w grudniu i marcu, kiedy to kierowcy na zmianę walczą z deszczem, gołoledzią, gwałtownymi roztopami i obfitymi opadami śniegu. Jeśli więc nie wiesz, jakie opony zimowe wybrać, zasugeruj się przyczepnością według klasyfikacji unijnej. Opony o najkrótszej drodze hamowania na mokrej nawierzchni rozpoznasz po ocenie „A”, natomiast bieżnik o najsłabszej przyczepności będzie oznaczony notą „F”. Droga hamowania pomiędzy kolejnymi ocenami zwiększa się mniej więcej o jedną długość samochodu. Różnica pomiędzy klasami A i B wynosi ok. 3 m, zaś przy klasie F odległość zwiększa się już o 18 m (w stosunku do klasy A). W klasyfikacji dla samochodów osobowych nie uwzględniono ocen D i G, choć widnieją na etykiecie. No dobrze, ale jakie opony zimowe są najlepsze według parametru przyczepności na mokrej nawierzchni? Otóż w tej kategorii świetne oceny zebrały:
- Pirelli Cinturato Winter
- Nokian WR D4
- Continental Winter Contact TS860
- Hankook Winter i*cept RS 2 W452
- Nexen Winguard Snow’G WH2.
Nie podajemy konkretnych ocen uzyskanych przez ww. opony, gdyż etykiety dla jednego modelu mogą się różnić w zależności od rozmiaru.
Najlepsze opony zimowe dla oczekujących wysokiego komfortu
Nie wszyscy właściciele samochodów zwracają uwagę na ten parametr, a szkoda. W przeciwnym razie fora i portale publikujące opinie konsumenckie nie byłyby zalewane żalami kierowców, którzy narzekają na przenikliwy wizg wydobywający się spod opon. Fakt, trudno znaleźć ogumienie o bardzo dobrej przyczepności, które jednocześnie byłoby niemal bezszelestne. Dlatego znów zwracamy uwagę na etykiety unijne – tym razem warto zainteresować się sekcją opisującą hałas zewnętrzny. Na samym dole etykiety znajdziesz ikonkę opony z głośnikiem emitującym fale dźwiękowe: jedna fala oznacza opony najcichsze, dwie fale – średnie, trzy – głośne. Obok symbolu widnieje liczba określająca natężenie dźwięków wydawanych przez oponę. Jakie opony zimowe wybrać, jeśli zależy Ci na komfortowej jeździe? Szukaj modeli z jedną falą na etykiecie i oznaczeniem 67, 68 lub 69 decybeli. Opony w tej klasie wyróżniają się cichą pracą, nie wpadają w wibracje i dobrze wytłumiają nierówności. Do faworytów w tej kategorii należą m.in.
- Dębica Frigo 2
- Kleber Krisalp 3
- Michelin Alpin 5
- Pirelli Cinturato Winter
- Goodyear Ultra Grip 9
- BFGoodrich G-Force Winter 2.
Najlepsze opony zimowe według testów motoryzacyjnych
Testy opony zimowych realizowane przez prestiżowe organizacje i magazyny motoryzacyjne (ADAC, Auto Bild, Auto Zeitung, Auto Express, TCS, Auto Motor und Sport, ACE) to dobry kierunek w poszukiwaniu idealnego ogumienia. Co sezon organizatorzy biorą pod lupę największe marki i najnowsze modele w najpopularniejszych rozmiarach (każdy test dotyczy innego rozmiaru). Aby ułatwić konsumentom wybór opon zimowych, ocenia się najważniejsze parametry: zachowanie bieżnika na suchej i mokrej nawierzchni, zachowanie na śniegu, zachowanie na oblodzonej drodze, opory toczenia (zużycie paliwa), zużywanie bieżnika oraz emitowany hałas. W takim razie jakie opony zimowe wybrać, sugerując się wynikami testów? Do tej pory podium zdominowały takie modele jak:
- Goodyear Ultra Grip 9
- Continental WinterContact TS860
- Bridgestone Blizzak LM001
- Nokian WR D4
- Dunlop Winter Sport 5.
Przypominamy, że każde zestawienie dotyczy jednego rozmiaru, więc koniecznie poszukaj testu przygotowanego dla wybranej przez Ciebie wielkości opony.
Najpopularniejsze opony zimowe według kierowców
Jeśli nie masz pojęcia, jakie opony zimowe wybrać do swojego auta, możesz zasugerować się rankingami sprzedaży oraz opiniami innych użytkowników. Im popularniejsza opona, tym więcej recenzji i komentarzy opublikowano na jej temat. Wiarygodne informacje znajdziesz przede wszystkim w internetowych sklepach motoryzacyjnych specjalizujących się w sprzedaży opon – tam komentarze zamieszczają osoby, które faktycznie kupiły dane ogumienie i chcą podzielić się swoim doświadczeniem z innymi kierowcami. Rzetelne opinie rozpoznasz po długim i szczegółowym opisie, nie zawsze w 100% pochlebnym – wszak jeszcze nie wyprodukowano idealnej opony, która dogodziłaby wszystkim kierowcom. Póki co najpopularniejsze opony zimowe to m.in.:
- Dębica Frigo 2
- Nokian WR D4
- Kormoran Snowpro B2
- Barum Polaris 3
- Fulda Kristall Control HP3.
Ogólnie rzecz biorąc, im więcej pozytywnych recenzji, tym lepiej – przy czym weź pod uwagę średnią ocen. Bardziej miarodajny jest wynik 4.9 uzyskany na podstawie 4000 ocen niż wynik 5.8 będący średnią z 25 ocen.
Najlepiej wybrać sprawdzone opony przez kogoś zaufanego. Ja jeżdżę teraz na Yokohamie Winter V905 za poleceniem mojego znajomego i jestem zadowolony. Opona premium w rozsądnych pieniądzach.