Zanim sprawdzisz opinie i recenzje, dobrze się zastanów, czego oczekujesz od producenta opon zimowych. Niskiej ceny? Bardzo dobrej przyczepności na nawierzchni pokrytej wodą i śniegiem? Komfortu podczas jazdy? A może bieżnika przystosowanego do szerokiego zakresu temperatur? Jak się okazuje, można w Polsce kupić opony spełniające niemal wszystkie powyższe  wymagania. Jeśli nie chcesz wydawać zbyt wiele, ale masz na uwadze bezpieczeństwo na drodze, rozważ model Dębica Frigo 2. To ogumienie wyprodukowane w polskiej fabryce i zaprojektowane przez koncern Goodyear, należące do klasy budżetowej. Tym razem proponujemy Ci wariant Dębica Frigo 2 195/65 R15 91T. Ile kosztuje? Jakie ma parametry techniczne? Co przemawia za wybraniem tego modelu?

Dębica Frigo 2 195/65 R15 91T – rozmiar, etykieta unijna, cena

Poszukiwania nowego kompletu ogumienia do auta należy rozpocząć od ustalenia prawidłowego rozmiaru. Możesz zasugerować się oponami, które aktualnie posiadasz – oznaczenie znajdziesz w części bocznej. Jednak jeśli kupiłeś używany samochód, nigdy nie masz pewności, czy poprzedni właściciel zastosował optymalny wariant. Dlatego warto zajrzeć do instrukcji pojazdu, w której znajdziesz rozmiar opon zalecany przed producenta. W tym przypadku oznakowanie opon wygląda następująco: Dębica Frigo 2 195/65 R15 91T. Poszczególne liczby i litery oznaczają kolejno: 195 mm szerokości, 65-procentowy stosunek wysokości boku opony do jej szerokości (co daje wysokość 126,75 mm), R – konstrukcja radialna, 15 cali średnicy felgi. Ostatnie oznaczenie opisuje wytrzymałość opony: liczba 91 określa maksymalne obciążenie (615 kg), zaś litera T to indeks dopuszczalnej prędkości (190 km/h).

Dębica Frigo 2 195/65 R15 91T to obecnie jeden z największych i najbardziej wytrzymałych wariantów dostępnych w tej serii (znosi ciężar aż 615 kg na oponę). Potrzebujesz mocniejszego ogumienia do swojego auta? Rozmiar 195/65 R15 występuje także w wersji wzmocnionej (XL), która wytrzymuje obciążenia nawet do 690 kg na oponę.

Opony Dębica Frigo 2 są produkowane od 2010 roku, tymczasem 2 lata później wprowadzono rozporządzenie nakazujące producentom etykietowanie ogumienia według trzech parametrów: natężenia hałasu, oporów toczenia oraz hamowania na mokrej nawierzchni. Ponieważ opony tej serii nadal są produkowane, producent ustalił etykietę dla każdego dostępnego rozmiaru. Oznakowanie dla wariantu Dębica Frigo 2 195/65 R15 91T prezentuje się tak:

  1. opory toczenia – klasa „C” („A” – najbardziej oszczędna, „B” – najmniej oszczędna)
  2. hamowanie na mokrej nawierzchni – klasa „E” („A” – najkrótsza droga hamowania, „G” – najdłuższa)
  3. hałas – 69 dB, czyli jedna fala (jedna fala – opony ciche, dwie fale – opony średnie, trzy fale – opony głośne)

Opony zimowe Dębica Frigo 2 195/65 R15 91T możesz mieć już za ok. 140 zł za sztukę, co daje 560 zł za cały komplet. Po zakupie możesz skorzystać z 5-letniej gwarancji producenta.

Dlaczego warto zainwestować w opony Dębica Frigo 2?

Zimówki Dębica Frigo 2 zalicza się klasy budżetowej, co jednak nie jest takie oczywiste. Owszem, są dostępne w bardzo przystępnych cenach, jednak ich zachowanie na drodze wskazuje na ogumienie wyższej kategorii. W modelu tym wykorzystano bieżnik kierunkowy zaprojektowany dla opon premium Goodyear UltraGrip 5. Uporządkowany układ bloków tworzy charakterystyczny zarys litery „V”, w którym rowki wzdłużne płynnie przechodzą w rowki poprzeczne. Dzięki kierunkowej rzeźbie opony Dębica Frigo 2 bardzo sprawnie odprowadzają wodę i błoto pośniegowe, a tym samym ułatwiają hamowanie na mokrej drodze i zapobiegają zjawisku aquaplaningu.

Jak przystało na opony zimowe, każdy wypukły fragment bieżnika został wyposażony w zróżnicowane lamele (nacięcia). Komputerowo zoptymalizowana sieć drobnych rowków sprawia, że model Dębica Frigo 2 wspaniale zachowuje się na śniegu. W tych oponach Twój samochód bez szwanku pokona wysokie zaspy i z łatwością wyjedzie z nieodśnieżonego parkingu. Wjechanie na stromy podjazd zimą nie będzie stanowiło już większego problemu, a zaniedbania zarządców dróg nie będą przyprawiały o frustrację.

Opony Dębica Frigo 2 zachowują tak dobrą przyczepność na śniegu, że bez obaw korzystają z nich nawet kierowcy mieszkający w trudnych terenach górzystych oraz miłośnicy dynamicznych „driftów”. Bardzo dobra trakcja w ekstremalnych warunkach jest również efektem specjalnego składu, dzięki któremu opona zachowuje miękkość także w niższych temperaturach. Nowoczesna mieszanka gumowa odpowiada również za obniżenie oporów toczenia, co prowadzi do wyraźnych oszczędności na paliwie. Na koniec warto dodać że zimówki Dębica Frigo 2 to opony niezwykle przyjemne w użytkowaniu, które nie wytwarzają nadmiernego hałasu i dobrze wytłumiają nierówności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here