Nawet jeśli nie sugerujesz się wynikami sprzedaży przy wyborze zimowego ogumienia do auta, miło jest mieć świadomość, że tysiące innych kierowców uznało Twój zakup za słuszny. Tym samym masz większą pewność, że trafiłeś na model zapewniający bezpieczeństwo i dobrą kierowalność, a przy tym odpowiedni na polskie warunki. Ale czy wiesz, które opony zimowe należą do najczęściej wybieranych  na naszym rynku? Tak – to budżetowe ogumienie Dębica Frigo 2, obecne w sprzedaży od sezonu zimowego 2010 roku. Od tamtej pory ich popularność nie słabnie, mimo że producenci co roku wprowadzają coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Dlaczego mimo wszystko warto wybrać opony Dębicy? O tym przeczytasz w kolejnym wpisie dotyczącymi tego modelu, tym razem w wariancie Dębica Frigo 2 175/70 R13 82T.

Doskonała przyczepność w zimowych warunkach

W modelu tym zastosowano komputerowo zoptymalizowaną sieć lameli oraz specjalną mieszankę gumową, która zachowuje właściwości przyczepne także w niższych temperaturach. W efekcie nie ma przesady w stwierdzeniu, że opony Dębica Frigo 2 to rewelacyjne opony śniegowe. Wprawdzie każde zimówki powinny zapewniać dobrą trakcję na nieodśnieżonej jezdni, jednak to tylko teoria. W rzeczywistości producenci przystosowują swoje modele do łagodnych warunków panujących na zachodzie Europy oraz zadbanych dróg szybkiego ruchu. Z oponami Dębica Frigo 2 jest zupełnie inaczej – bieżnik wręcz „wgryza się” w białą pierzynę, umożliwiając pokonanie nawet kilkudziesięciocentymetrowej zaspy. Jak twierdzą użytkownicy, ogumienie zdaje egzamin także przy wjeżdżaniu na wzniesienie, manewrowaniu na nieodśnieżonym parkingu, a nawet… przy akcji wyciągania pechowego kierowcy z rowu. Co więcej, kierowcy preferujący dynamiczną jazdę uważają, że model Dębica Frigo 2 ma predyspozycje także do sportowego zastosowania i ostrzejszych „rajdów” po śniegu. Jednocześnie przypominamy, opony Dębicy należą do klasy budżetowej, a produkty z tego segmentu polecane są głównie do spokojnej jazdy miejskiej.

Bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni

W etykiecie unijnej dotyczącej rozmiaru Dębica Frigo 2 175/70 R13 82T znajdziesz informację, że opona w tym wariancie zasłużyła na ocenę „C” w kategorii hamowanie na mokrej nawierzchni. To bardzo dobry wynik zważywszy na klasę produktu (ekonomiczna) oraz rozpiętość skali punktowej (A to najkrótsza droga hamowania, G – najdłuższa). Tym samym masz większą pewność, że samochód nie wpadnie w poślizg i zachowa stabilność nawet podczas obfitych opadów deszczu czy gwałtownych roztopów. Za efektywne odprowadzanie wody czy błota pośniegowego odpowiadają głębokie rowki tworzące kierunkową rzeźbę bieżnika. Podczas gdy kanały wzdłużne ściągają wodę z drogi i całej opony, rowki poprzeczne wyrzucają ją daleko na zewnątrz, poza tor jazdy. W efekcie ogumienie Dębica Frigo 2 sprawnie reaguje na ruchy kierownicy i nie traci kontaktu z nawierzchnią, co oczywiście skutkuje bezpieczniejszą jazdą.

Komfort dla kierowcy  

Opony Dębica Frigo 2 175/70 R13 82T są fantastycznie ciche – zgodnie z oznaczeniami na etykiecie unijnej emitują zaledwie 68 dB, czym zasłużyły sobie na ikonkę jednej fali (najwyższa nota). Taki wynik może budzić wątpliwości, wszak po oponach zimowych z kierunkowym bieżnikiem można raczej spodziewać się nieznośnego hałasu. Tymczasem według użytkowników ogumienie Dębicy jest nie tylko ciche, ale i bardzo dobrze amortyzuje nierówności, co przekłada się na komfort odczuwalny w kabinie kierowcy. Przyjemna jazda jest zasługą wspomnianej już mieszanki gumowej, która zachowuje miękkość w niskiej temperaturze. Co ciekawe, mimo swej elastyczności bieżnik nie zużywa się zbyt szybko, co potwierdzają nawet ci kierowcy, którzy jeżdżą dużo i dynamicznie. Warto przy tym zauważyć, że opony Dębica Frigo 2 są cichsze od wielu modeli klasy średniej i wysokiej – wystarczy porównać parametry hałasu wg etykiety unijnej.

Dębica Frigo 2 175/70 R13 82T – cena i podstawowe dane

Dębica Frigo 2 to ogumienie wyprodukowane w Polsce przy wykorzystaniu patentu znanego z amerykańskiego bieżnika wysokiej klasy, Goodyear Ultra Grip5. Opona w tytułowym rozmiarze ma 175 mm szerokości, 122,50 mm w profilu (wysokość boku opony) oraz 13 cali średnicy. Nadaje się do jazdy z prędkością maksymalną 190 km/h oraz obciążeniem do 475 kg na oponę. Za cały komplet w wariancie Dębica Frigo 2 175/70 R13 82T zapłacisz w sklepach internetowych od 500 do 640 zł bez kosztów wysyłki. Ogumienie należy do klasy budżetowej, czyli zapewnia najlepszą cenę i dobre osiągi.

Etykieta unijna dla modelu Dębica Frigo 2 175/70 R13 82T przedstawia się następująco:

  • klasa „F” za opory toczenia (spalanie paliwa)
  • klasa „C” za hamowanie na mokrej nawierzchni
  • 68 dB hałasu zewnętrznego

Można więc powiedzieć, że mamy do czynienia z oponami bardzo cichymi i zapewniającymi bezpieczną jazdę na mokrej drodze. Niemniej nie można liczyć na spektakularne oszczędności na paliwie – klasa „F” jest najsłabszą w tej kategorii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here