O oponach zimowych Dębica Frigo 2 pisaliśmy już wielokrotnie, za każdym razem biorąc pod uwagę inny rozmiar. Tym razem przyjrzymy się wariantowi 185/65 R14 86T. Odczytanie najważniejszych wymiarów opony nie powinno sprawić Ci większego problemu – 185 to szerokość opony w milimetrach, liczba 65 określa procentowy stosunek wysokości boku opony do szerokości, natomiast kod R14 oznacza oponę radialną o średnicy 14 cali. Na podstawie tych parametrów można łatwo obliczyć wysokość boku opony (profil), który wynosi: 65% x 185 mm = 120,25 mm. Ale jak rozszyfrować oznaczenie 86T? To indeksy nośności i prędkości, które można odczytać ze specjalnych tabel. W tym przypadku mamy do czynienia z oponą dostosowaną do obciążenia max 530 kg i prędkości do 190 km/h. Tyle o danych technicznych. A jak opony zimowe Dębica Frigo 2 w rozmiarze 185/65 R14 86T sprawdzają się w praktyce? Czy ten model ogumienia spełnia potrzeby polskich kierowców, którzy co roku toczą nierówną walkę z gołoledzią, intensywnymi śnieżycami i nagłymi roztopami?

Najpopularniejsze opony zimowe w Polsce

Jeszcze w 2017 roku opony zimowe Dębica Frigo 2 zajmowały pierwsze miejsce w rankingu popularności wśród zarejestrowanych użytkowników znanej porównywarki cenowej. Ogumienie polskiej marki wyprzedziło tak znakomite modele jak Nokian WR D3 czy Michelin Alpin 5. Czy to znaczy, że budżetowe opony Dębicy są lepsze od renomowanych  produktów klasy premium? Niekoniecznie. Po prostu za wyborem tego modelu świadczy doskonały stosunek jakości do ceny. Za jedną oponę Dębica Frigo 2 w rozmiarze  185/65 R14 86T zapłacisz 140-160 zł, tymczasem za ten sam rozmiar modelu Nokian WR D3 musisz wydać ok. 200 zł, zaś za Michelin Alpin 5 – nieco ponad 300 zł. Choć różnice w cenie nie wydają się zbyt imponujące, opony Dębica Frigo 2 nadal piastują pierwsze miejsce w rankingach sprzedaży, pomimo dość odległej daty premiery (zima 2010 r.). Poza mniejszymi lub większymi oszczędnościami polscy kierowcy doceniają bardzo dobre właściwości przyczepne opon Dębicy, które dają o sobie znać zwłaszcza w głębokim śniegu.

Dębica Frigo 2 185/65 R14 86T – doskonała opona na śnieg i deszcz

Elegancki wzór opony Dębica Frigo 2 z pewnością przypadnie do gustu każdemu kierowcy, choć umówmy się, przy wyborze zimówek raczej niewielu konsumentów podejmuje decyzję na podstawie wrażeń estetycznych. Ale kierunkowy bieżnik odzwierciedlający kształt litery „V” to nie tylko wygląd. To przede wszystkim niezawodny system odprowadzający wodę. Trzy głębokie kanały biegnące po obwodzie zbierają wodę z opony i jedni, by następnie wypchnąć ciecz przez szerokie rowki poprzeczne. Osuszona opona lepiej trzyma się drogi, co przekłada się na stabilność jazdy i bezpieczne wykonywanie zdecydowanych manewrów. Zwróć uwagę, że Dębica Frigo 2 185/65 R14 86T uzyskały ocenę „C” w kategorii hamowanie na mokrej nawierzchni  (wg etykiety unijnej), co potwierdza ich wysoką odporność na aquaplaning i slushplaning (poślizg na drodze pokrytej błotem pośniegowym).

Niemniej zimą polscy kierowcy walczą przede wszystkim z intensywnymi opadami śniegu i źle przygotowanymi drogowcami. Zdarza się, że nawet zimówki klasy premium nie wytrzymują starcia ze środkowoeuropejskimi warunkami, gdyż zostały przystosowane do łagodnych zim panujących we Francji, Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Tymczasem opony Dębica Frigo 2 zostały okrzyknięte przez kierowców prawdziwymi „terminatorami”  – sprawnie pokonują głębsze zaspy, nie tracą przyczepności na stromych podjazdach pokrytych warstwą rozjeżdżonego śniegu, bez problemu ruszają z mocno zasypanego parkingu. Zdały egzamin nawet u kierowców o ponadprzeciętnych wymaganiach, którzy mieszkają w górach i lubią ostrzejszy „drift” po śniegu. Efekt znakomitej przyczepności na śniegu jest zasługą zoptymalizowanej sieci lameli i nowoczesnej mieszanki gumowej, która zachowuje elastyczność pomimo niskiej temperatury.

Wzór i konstrukcja bieżnika w modelu Dębica Frigo 2 zostały zaczerpnięte ze starszych opon premium Goodyear UltraGrip 5. Dzięki temu udało się uzyskać opony w cenie budżetowej, które jednocześnie spełnia wymagania kierowców przyzwyczajonych do produktów z wyższej półki.  Nic więc dziwnego, że kierowcy chwalą opony Dębicy za brak drażniącego uszy hałasu (zaledwie 68 dB wg klasyfikacji unijnej) i niezwykły komfort odczuwalny podczas jazdy. Co równie ważne, bieżnik przez długi czas zachowuje fabryczną głębokość – ściera się zauważalnie wolniej i bardziej równomiernie, co oczywiście przekłada się na oszczędności dla właściciela pojazdu. Wszystko więc wskazuje na to, że opony zimowe Dębica Frigo 2 185/65 R14 86T to ideał w swojej klasie – należy wybaczyć im jedynie słabą ocenę za opory toczenia („E” wg etykiety unijnej), jednak w tej cenie trudno znaleźć lepsze ogumienie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here