Przed zakupem nowych opon letnich zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz. Doskonałej przyczepności podczas dynamicznej jazdy? Bezpieczeństwa na wirażach i w deszczu? Nowoczesnym bieżniku, na którym można polegać w każdej sytuacji? Trudny wybór, bo przecież wszystkie te cechy są ważne i każda z nich ma ogromny wpływ na komfort kierowcy. Ale już nie musisz się zastanawiać – Twoje dylematy rozstrzygną wybitne opony letnie Continental ContiPremiumContact 5. Czego możesz się po nich spodziewać?

Technologie zastosowane w ContiPremiumContact 5

Niemiecki gigant branży oponiarskiej, spółka Continental AG, nie zasypia gruszek w popiele. Choć w swoim portfolio ma już wiele udanych pozycji, wciąż zaskakuje i unika schematycznych rozwiązań, dzięki czemu co roku zdobywa podium w najważniejszych testach. Również debiutujące w 2012 roku ContiPremiumContact 5  okazały się czarnym koniem rankingów ogumienia letniego i, mimo upływu lat, do dziś zajmują bardzo wysokie pozycje.

To nie dzieło przypadku czy efekt dobrego PR-u  marki, ale rzeczywistego zachowania bieżnika w trasie. Jedną z podstawowych zalet niemieckiego ogumienia jest krótka droga hamowania na suchej i mokrej nawierzchni. To zasługa trójwymiarowych krawędzi, dzięki którym bloki bieżnika są odporne na zniekształcenia i wywierają zrównoważony nacisk na podłoże. Bloki sprawnie przedzierają się przez strugi wody i odpychają je, dzięki czemu ContiPremiumContact 5 dobrze trzymają się jezdni podczas intensywnych opadów.

W tym modelu producent zastosował również rozwiązanie zapożyczone z opon ContiSportContact 5 – makrobloki w barku, które zwiększają powierzchnię kontaktu bieżnika z nawierzchnią. Tym sposobem opony nie zaskoczą Cię na zakrętach (chyba, że pozytywnie) i zadbają o Twoje bezpieczeństwo podczas agresywnej jazdy czy gwałtownego hamowania.

Kolejnym sprawdzonym rozwiązaniem (zaczerpniętym tym razem z ContiEcoContact 5) jest asymetryczna konstrukcja bieżnika, dzięki której opony zapewniają znakomitą kierowalność i niższe opory toczenia. Można więc powiedzieć, że producentowi udało się stworzyć proekologiczne ogumienie dla kierowców, którzy od czasu do czasu lubią mocniej wdepnąć pedał gazu.

Jak wypada Continental ContiPremiumContact 5 w testach?

Jak już wspomnieliśmy, producent bezlitośnie deklasuje rywali z segmentu premium. Rok debiutu był całkiem udany: rozmiar 225/40 R18 otrzymał I miejsce w teście Gute Fahrt, zaś rozmiar 245/45 R18 został doceniony przez magazyn Auto, Motor Und Sport (również I miejsce). Dalej było już tylko lepiej. W 2013 roku I miejsce w prestiżowym teście ADAC, w 2014  I miejsce w teście ACE, a rok później wielokrotne zajęcie podium w testach SUV Magazine; Auto Zeitung; Auto, Motor Und Sport. W 2016 roku opony ContiPremiumContact 5 ponownie zostały nagrodzone I miejscem przez ADAC. Po sześciu latach od premiery (2018) ogumienie znów zajęło najwyższą pozycję, tym razem w teście Auto Bild Allrad.

Komu polecamy opony letnie ContiPremiumContact 5?

Doskonałe dzieło spółki Continental AG przypadnie do gustu tym kierowcom, którzy nie oszczędzają na bezpieczeństwie. Etykieta unijna „A” w kategorii droga hamowania na mokrej nawierzchni sugeruje, że opony niełatwo wpadają w poślizg i trzymają się toru jazdy w każdych warunkach.

Wprawdzie ContiPremiumContact 5 nie należą do bezszelestnych, jednak w kategorii hałas wypadają całkiem dobrze – natężenie emitowanych dźwięków wynosi 71 dB.

Zwracasz uwagę na opory toczenia i związane z tym zużycie paliwa? Miło nam poinformować, że akurat te gumy nie zwiększą Twoich wydatków na benzynę – nota „C” w tej kategorii to bardzo dobry wynik zarówno dla Twojego portfela, jak i środowiska naturalnego.

Z uwagi na dostępne rozmiary i właściwości opony ContiPremiumContact 5 są dedykowane do jazdy miejskiej autami kompaktowymi i segmentu średniej klasy. Niemniej rozwiązania przeniesione z modelu ContiSportContact 5 zapewnią bezpieczeństwo również amatorom nieco agresywniejszej jazdy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here