Choć składka OC boleśnie uderza po kieszeni, jeżdżenie bez ważnej polisy to proszenie się o kłopoty. Jeśli więc chcesz być odpowiedzialnym kierowcą (a sprawiać takie wrażenie), to płać i płacz. Na szczęście w dobie Internetu możesz łatwo obniżyć swoją dotychczasową składkę, podpisując umowę z innym TU. Oczywiście nie warto wierzyć reklamom ani spamerom na forach – skorzystaj raczej z bezpłatnych narzędzi, które porównują wysokość polisy OC w różnych firmach na podstawie podanych przez Ciebie parametrów. Porównywarki działają niezależnie (a przynajmniej powinny) wobec TU, więc otrzymasz w pełni obiektywny wynik. Niższa składka OC jest więc w zasięgu ręki, ale czy na pewno inne firmy są w stanie zapewnić Ci lepsze warunki niż poprzedni ubezpieczyciel? Od czego zależy składka i kto może liczyć na zniżki?

Termin wygaśnięcia ostatniej polisy

Kiedy Twoja dotychczasowa polisa straci ważność? Dobrze sobie przypomnij, bo dzięki tej informacji możesz nieco zaoszczędzić. Jeśli wykupisz nowy pakiet ubezpieczeniowy w ostatnim dniu ważności poprzedniego OC, możesz zapłacić nawet kilkaset złotych więcej! Najtańsze OC zostanie naliczone wówczas, gdy stara polisa straci aktualność dopiero za 2 tygodnie lub dłużej. Jak widać, pośpiech czasami popłaca.

Przebieg ma znaczenie

Jesteś niedzielnym kierowcą, który potrzebuje auta jedynie na wypady do sklepu i raz w roku na urlop w kraju? To znakomicie, bo wtedy należy Ci się niższa składka OC! Co prawda jeśli robisz przebieg w granicach 10-15 tys. km, stawka wzrośnie jedynie nieznacznie, ale już po przekroczeniu 30 tys. km TU naliczy sobie kilkaset złotych więcej. Wniosek? Kiedy zaczniesz zbliżać się do niebezpiecznej granicy, przesiądź się do autobusu.

Gdzie parkujesz nocą?

To dość osobiste pytanie, ale TU może nagrodzić Cię małym bonusem, jeśli parkujesz w bezpiecznym miejscu (czyt. w swoim garażu lub na prywatnej posesji). Kilkadziesiąt złotych więcej zapłaci nieszczęśnik, który korzysta z miejsca dozorowanego, przypadkowego kawałka ulicy, a nawet osiedlowego garażu. Niższa stawka OC obejmuje również mieszkańców miasteczek liczących ok. 20 tys. mieszkańców (dotyczy godzin nocnych). Na specjalne przywileje nie mogą liczyć ani mieszkańcy metropolii, ani mieszkańcy wsi.

Niższa składka OC a dzieci

Towarzystwa ubezpieczeniowe są dość wścibskie i chcą wiedzieć, czy masz dzieci. Jeśli tak, Twoja latorośl może niechcący przysłużyć się do wyższej składki OC. Cena polisy wzrośnie o kilkadziesiąt złotych, gdy wychowujesz potencjalnego kierowcę (17-22 lata), który nie ma do dyspozycji własnego samochodu. Dla rodziców młodszych pociech stawka pozostaje bez zmian. Twoje dziecko ma powyżej 16 lat? Głowa do góry, niska składka OC powróci, gdy ukończy 22 rok życia – według TU to właśnie w tym czasie latorośl jest już w posiadaniu własnego auta i nie korzysta z Twojego. Aha, składka OC wzrośnie bez względu na wiek dziecka, jeśli wozisz je regularnie (na fotelu pasażera rzecz jasna).

Niższe OC dla kawalerów?

Niezupełnie. Owszem, stawka OC może zależeć nawet od stanu cywilnego. Jednak kawalerowie (panny) mogą zapłacić trochę więcej od osób w związku małżeńskim. Być może chodzi o to, że zaobrączkowani kierowcy prowadzą stabilniejszy (przynajmniej wg TU) tryb życia i nie mają skłonności do ryzyka? W każdym razie niższa składka OC nie jest przeznaczona także dla wdowców i rozwiedzionych – osoby te mogą zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej. Czyżby TU uważało takich kierowców za bardziej rozkojarzonych i mniej ostrożnych?

Ubezpieczenie OC a prawo jazdy

Jak zwykle „papier” ma znaczenie. Składka OC maleje wraz ze wzrostem doświadczenia kierowcy. Jeśli jeździsz dłużej niż 25 lat, możesz liczyć na przyzwoitą zniżkę. Towarzystwo będzie hojne również dla osób, które mają prawo jazdy od 15-25 lat. Za to spore dopłaty do OC czekają kierowców jeżdżących zaledwie 1-2 miesiące. Kilkaset złotych więcej zapłacą również osoby z doświadczeniem 1-3 lat.

Składka OC zależna od wieku

Według TU niższa składka ubezpieczenia OC należy się kierowcom w wieku 31-35 lat. Można to wytłumaczyć wprawą, ostrożnością, sprawnością fizyczną, refleksem. Młodzi kierowcy w wieku 18-26 lat zapłacą więcej, co można złożyć na karb małego doświadczenia i skłonności do brawury. Wyższa składka OC naliczana jest także osobom starszym (60 lat i więcej), pewnie ze względu na częste problemy ze zdrowiem.

Niższa składka OC za bezszkodową jazdę

To dobry motywator do ostrożnej jazdy – im bezpieczniej jeździsz, tym mniej zapłacisz. Każdy rok bez kolizji czy wypadku pozwoli Ci zaoszczędzić 10% na ubezpieczeniu OC. W sumie możesz uzyskać 60%, a nawet 70-80% w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Uwaga: zniżki OC można łatwo zaprzepaścić – jeśli spowodujesz zdarzenie drogowe z własnej winy tracisz 10%.

Inne zniżki OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne polityki w zakresie ustalania stawki OC. Jedni dają bonus uprzywilejowanej grupie zawodowej (lekarze, policjanci, księża), dla innych Twój zawód nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Co ciekawe, składka OC może być wyższa, jeśli Twój poprzedni pakiet obejmował także AC. Miej również na uwadze, że czasami emigracja do innego TU zwyczajnie się nie opłaca (nawet jeśli ofertę polecał Ci dobry  znajomy). Niższe składki OC nie zawsze można przenieść do konkurencji, nawet jeśli zostały naliczone za bezszkodową jazdę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here