Po czym poznać zużyte tuleje wahacza?

Zawieszenie to bardzo ważny układ w każdym samochodzie ma ono niezwykle istoty wpływ na bezpieczeństwo pasażerów oraz kierowcy, a także na komfort ich jazdy, szczególnie w trakcie dłuższej trasy. Niektóre marki samochodów, zwłaszcza francuskich, mają tendencję do problemów z układem zawieszenia, z pewnością potwierdzą to posiadacze aut takich marek jak Renault, Peugeot czy Citroen. Nie oznacza to jednak, że tylko w tych samochodach zużywa się układ zawieszenia. Problemy z zawieszeniem mogą pojawić się a każdym pojeździe zwłaszcza tym który już swoje lata ma wysłużone. Istnieją pewne czynniki zwiększające ryzyko uszkodzenia zawieszenia. Częsta jazda po wyboistym terenie, duże obciążenie pojazdu, nalezą do najczęstszych przyczyn awarii zawieszenia.

Problem z zawieszeniem – objawy

Mimo że kierowcy dość często bagatelizują problemy z zawieszeniem, naprawdę nie trudno jest je rozpoznać. Jeżeli podczas jazdy czujemy lub słyszymy stukanie, pukanie, a do tego szarpanie podczas ruszania, powinniśmy niezwłocznie sprawdzić układ zawieszenia. Jeżeli mechanika samochodowa nie jest nam obca, możemy zrobić to samodzielnie w domowym garażu. Jednak jeżeli nie czujemy się zbyt dobrze w tej przestrzeni, lepiej jest oddać samochód w doświadczone ręce mechanika, który fachowo się nim zajmie. Jednym z popularnych, z pozoru mało istotnych elementów zwieszenia, które mogą powodować dość duże problemy nie tylko z prowadzeniem samochodu, ale również kosztami eksploatacji, są tuleje wahacza.

Tuleje wahacza- co to takiego?

Metalowo-gumowe tuleje wahacza, tak zwane silent blocki, mają za zadanie izolację wahaczy. Te niemal niewidoczne elementy dźwigają ciężar całego samochodu, dlatego ich rola jest naprawdę istotna. Tuleje wahacza są pewnego rodzaju połączeniem pomiędzy karoserią auta a zawieszeniem. Kiedy są sprawne, auto prowadzi się precyzyjnie i stabilnie. Kiedy dochodzi do ich uszkodzenia, możemy zaobserwować głośne stuki podczas jazdy po nierównościach, dochodzące z zawieszenia. Typowym objawem problemów z tulejami wahacza, jest wspomniane już wcześniej szarpanie podczas ruszania. Kiedy więc zauważmy wymienione objawy w swoim aucie, powinniśmy niezwłocznie sprawdzić stan jego zawieszenia, zwracając szczególną uwagę właśnie na tuleje wahacza. Im szybciej zdiagnozujemy usterkę i ją usuniemy, tym mniejsze koszty poniesiemy.

Wymiana tulei wahacza

Planując wymianę tulei wahacza, ważne, aby wymieniać od razu cały komplet tulei nie tylko jedną. Dobrze, aby wymieniając je zrobić to w profesjonalnym warsztacie. Mimo ze same części nie są zbyt kosztowne, to ich wymiana wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia, którego amatorskim mechanikom może zabraknąć. Decydując się na skorzystanie z usług warsztatu samochodowego, uchronimy się przed niechcianym uszkodzeniem innych elementów zawieszenia.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here