Sprawne zarządzanie flotą samochodową jest dla wielu firm niezwykle ważnym aspektem. Problemy na tym etapie mogą nie tylko znacząco pogorszyć czas dostaw, ale również wpłynąć na negatywne skutki finansowe w dłuższej perspektywie czasu. Jak ograniczyć potencjalne problemy, które mogą wystąpić na etapie zarządzania?
Sposoby na sprawne zarządzanie flotą samochodową
Pierwszym ze sposobów są regularne przeglądy aut. Podczas takiego przeglądu na światło dzienne wychodzą problemy, które będziemy mogli naprawić bez opuszczania pojazdu od mechanika. Dzięki temu zminimalizujemy prawdopodobieństwo, że auto ulegnie awarii podczas transportu towarów. Wtedy też nie tylko wzrośnie koszt odholowania, ale również koszt samej naprawy. Dodatkowo będziemy musieli załatwić zastępczy transport, który dostarczy towar do klienta.
Drugim sposobem jest baczne przyglądanie się warunkom pogodowym. Podczas zmiany sezonów należy pamiętać o zmianie opon. Wpłynie to nie tylko na bezpieczeństwo naszej floty, ale również na spalanie paliwa, przez co w dłuższej perspektywie czasu będziemy mogli zaoszczędzić więcej pieniędzy.
Trzecim sposobem są regularnie dostarczane raporty od kierowców. Zarządzanie flotą samochodową to również wdrażanie szybkich zmian, które znacząco mogą wpłynąć na komfort kierowców. Podczas transportu są oni najważniejszymi osobami, które sprawią, że towar będzie mógł przejechać bezpiecznie do punktu docelowego. Dzięki takim raportom będziemy doskonale wiedzieli, na jakie problemy natrafiają kierowcy, dzięki czemu będziemy mogli zmieniać strategię działań na bieżąco.
Zarządzanie flotą samochodową – jakie narzędzia wybrać?
Do zarządzania flotą samochodową, która składa się z wielu aut, potrzebny będzie system, który pozwoli zebrać wszystkie informacji w jednym miejscu. Dobrym przykładem jest SATIS CFM Smart (Car Fleet Management), który pozwala zarządzać wieloma aspektami transportu, np.:
- bazą kierowców,
- bazą pojazdów,
- polisami ubezpieczeniowymi,
- umowami kredytowymi,
- leasingami,
- mandatami,
- oponami,
- dodatkowym wyposażeniem aut.
Dzięki takim informacjom osoba zarządzająca flotą będzie mogła trafnie podejmować różne decyzje, które mogą bezpośrednio wpłynąć na rozwój firmy. Oczywiście niezwykle ważny jest stały rozwój oprogramowania. Sytuacja na rynku transportu zmienia się bardzo dynamicznie, dlatego tak ważne jest odpowiednie przystosowanie oprogramowania do obecnej sytuacji rynkowej. Wtedy też mamy pewność, że używane przez nas oprogramowanie skutecznie sprawdzi się w naszej codziennej pracy.