Jaką formę finansowania auta wybrać?

0
909

Leasing samochodowy cieszy się niesłabnącą popularnością wśród przedsiębiorców. Od pewnego czasu jest także dostępny dla osób prywatnych. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej formie finansowania zakupu pojazdu. Omówimy przede wszystkim leasing z rynkową wartością końcową oraz klasyczny leasing z niskim wykupem. Informacje zawarte w artykule z pewnością pomogą Ci w podjęciu decyzji odnośnie optymalnej formy finansowania zakupu samochodu.

Na czym polega leasing z rynkową wartością końcową?

Leasing z rynkową wartością końcową opiera się na spłacie wyłącznie utraty wartości pojazdu. Jeśli podpiszesz umowę leasingową na 4 lata, to przez ten czas spłacasz jedynie kwotę, o jaką zmniejszy się wartość auta w ciągu tego czasu. W przybliżeniu wynosi ona 40% wartości początkowej. Jeśli zatem cena zakupu nowego pojazdy wynosi 100 tysięcy złotych, to w tej formie leasingu przez 4 lata musisz spłacić 40 tysięcy złotych. To daje niespełna 1 tysiąc złotych raty leasingowej.

Leasing z rynkową wartością końcową cechuje się stosunkowo wysoką wartością wykupu pojazdu. W podanym wyżej przykładzie wynosi ona aż 60 tysięcy złotych. Okazuje się jednak, że umowa leasingowa nie zobowiązuje Cię do tego wykupu. Możesz zakończyć umowę bez wykupu, podpisać kolejną i otrzymać zupełnie nowe auto na analogicznych zasadach.

Zastanawiasz się pewnie, jak wygląda kwestia opłaty wstępnej? Umowa leasingowa daje Ci możliwość uiszczenia takiej opłaty do wysokości 30% wartości auta. Nie jest to jednak obowiązkowe. Jeśli masz wolne środki i chcesz obniżyć wysokość raty, to możesz pokusić się o opłatę wstępną.

Umowa w ramach leasingu z rynkową wartością końcową jest zawierana na 2-5 lat. W racie leasingowej możesz także zawrzeć ubezpieczenie auta, ubezpieczenie spłaty leasingu czy nawet ubezpieczenie 100% wartości fakturowej. To skutecznie zabezpieczy Cię na wypadek kradzieży lub szkody całkowitej. Leasing z rynkową wartością końcową, oferowany przez Volkswagen Financial Services, umożliwia również wykupienie pakietów serwisowych.

Leasing z rynkową wartością końcową daje możliwość efektywnego finansowania zakupu auta do firmy. Jego zaletą są niskie raty, które obejmują także ubezpieczenie auta, brak wpłaty własnej oraz brak konieczności wykupu pojazdu po zakończeniu umowy.

Na czym polega klasyczny leasing z niskim wykupem? Skoda – leasing

Kolejną formą finansowania jest klasyczny leasing, który zasadniczo różni się od przedstawionej wyżej usługi. Zaletą tej formy finansowania jest niska kwota wykupu auta. Z drugiej strony pewnym mankamentem są wysokie raty leasingowe. Są one skalkulowane tak, aby pokryć całą wartość leasingowanego pojazdu.

Większość przedsiębiorców korzystających z klasycznego leasingu decyduje się na wykup auta po jego zakończeniu. Ta opcja finansowania jest najlepsza dla firm, które traktują leasing w kategoriach kredytu. Oznacza to, że chcą spłacić całą wartość pojazdu i pozostawić auto w firmie. Niejednokrotnie zdarza się, że w kolejnym kroku firma sprzedaje wykupione auto na własną rękę.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here