Zakup nowego podnośnika samochodowego

Podnośniki to urządzenia w wielu sytuacjach niezbędne. Stanowią obowiązkowe wyposażenie w warsztatach samochodowych. Korzystają z nich także kierowcy w swoich prywatnych garażach. Podnośniki wykorzystywane są podczas przeprowadzania bardziej skomplikowanych napraw niż zwykła wymiana koła. Poniżej udzielamy podpowiedzi – jak wybrać podnośnik samochodowy, jakie rodzaje tych urządzeń znajdziesz oraz o czym pamiętać w czasie zakupu.

Podnośnik do samochodu osobowego – najważniejsze sprawy w czasie zakupu

Wśród dostępnych podnośników znajdziesz rozmaite wersje – nie wszystkie nadają się do pracy z samochodem osobowym. Najważniejsze jest, by wybrany podnośnik spełniał najważniejsze parametry.

Pierwszym jest maksymalne obciążenie – do użytku prywatnego powinno wynosić 2-4 tony. Maksymalna wysokość informuje, na jaką wysokość samochód może zostać uniesiony względem podłoża. W zależności od rodzaju (podnośnik hydrauliczny, elektryczny czy nożycowy), parametr ten może się różnić i wynosić 15-40 cm lub nawet więcej.

Szybkość podnoszenia to parametr dotyczący podnośników elektrycznych i hydraulicznych i określa, jak szybko pojazd zostanie uniesiony na maksymalną dostępną wysokość. Ważny jest również poziom stabilności – choć parametr ten nie jest wyrażany liczbowo. Warto dobierać podnośniki samochodowe dedykowane do konkretnych typów pojazdów, bądź do podwozi o określonej konstrukcji. Ważne jest, aby podnośnik równomiernie i stabilnie przenosił duże siły przez cały czas pracy.

Podnośnik do twojego samochodu – i jak go znaleźć? Przegląd kategorii podnośników

Najbardziej podstawowy typ podnośnika to lewarek. Jest to podtyp podnośnika trapezowego, w którym znajdują się dwa ramiona. Lewarki są najczęściej dedykowane do konkretnych typów pojazdów; stąd wynika ich duże zróżnicowanie. Kluczowa jest pod tym względem konstrukcja górnej łapy.

Podnośnik trapezowy czteroramienny jest nieco stabilniejszy niż konwencjonalne lewarki. Podobnie jak one, ma niewielką podstawą i obsługiwany jest za pomocą korby. Warto unikać podnośników trapezowych tanich, które narażają pojazd na możliwość przesunięcia w czasie podnoszenia, a tym samym – jego przewrócenia.

Podnośnik trapezowy występuje także w bardziej skomplikowanej wersji – złożonej z kilku pięter trapezów. Choć pozwala unieść pojazd na większą wysokość, nie gwarantuje jego lepszej stabilizacji w czasie pracy.

Podnośnik typu bałwanek to rodzaj podnośnika pneumatycznego, stosowany m.in. w domowych warsztatach i garażach. Do jego użycia potrzebny jest dodatkowy sprzęt; gwarantuje wysoki poziom stabilizacji oraz krótki czas podnoszenia.

Podnośnik typu żaba to rodzaj podnośnika hydraulicznego. Jego zdecydowaną zaletą jest duża podstawa, która gwarantuje większy poziom stabilizacji niż w przypadku podnośników trapezowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here