Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Wszyscy doskonale wiedzą, że skrzynia biegów to jeden z najważniejszych elementów samochodu. Olej znajdujący się w skrzyni biegów odpowiada za jakość pracy skrzyni, a w przypadku automatycznej skrzyni zużywa się znacznie szybciej niż w przypadku zwykłej, manualnej. Warto również wiedzieć, że producenci samochodowi twierdzą, iż nie ma najmniejszej potrzeby zmieniać oleju znajdującego się w skrzyni biegów, gdyż ten oryginalny jest wystarczający. Producenci jednak zakładają, że auto przejedzie maksymalnie do 200 tysięcy kilometrów, a okazuje się, że większość ma na liczniku sporo więcej. Ponadto producenci skrzyń automatycznych zalecają wymianę oleju, a wręcz uważają za bezwzględną czynność.

Automatyczna skrzynia biegów – częstotliwość wymiany oleju

Czas wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów uzależniony jest od marki, modelu samochodu oraz od typu samej skrzyni biegów. Oczywiście takim wyznacznikiem jest również przebieg samochodu. Mechanicy samochodowi są zgodni, że pierwszy olej wytrzymuje najdłużej, każdy następny należy zmieniać szybciej. Tak więc pierwsza wymiana oleju powinna nastąpić po przejechaniu około 60 – 120 tysięcy kilometrów, natomiast każda następna po 40 -100 tysięcy kilometrów. Bywa, że wymiany należy dokonywać częściej. Wynika to z faktu, iż nie ma możliwości całkowitej wymiany oleju. Część oleju i zanieczyszczenia zostają i nawet gdy wyjęty zostanie i wymieniony filtr oleju to nadal nie uzyskamy efektu całkowitej wymiany oleju.

Automatyczna skrzynia biegów – skutki braku wymiany oleju

Bywa, że właściciel auta zapomni o potrzebie wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów, wtedy zaczyna ona źle pracować, skrzynia zaczyna szarpać, biegi przełączają się z opóźnieniem, a także słychać hałas wydobywający się z przekładni. Bywa, że zaniedbanie z wymianą oleju może się skończyć źle i spóźniona wymiana nie pomaga, a wręcz szkodzi pracy skrzyni. Koniecznie wtedy należy skontaktować się ze specjalistami.

Automatyczna skrzynia biegów – jaki olej wybrać?

By znaleźć odpowiedni olej należy po pierwsze określić dane samochodu, to jest: marka, model, silnik, rocznik, a potem sprawdzić typ i model skrzyni. Wtedy należy znaleźć rodzaj oleju, który odpowiada powyższym parametrom. Można oczywiście zajrzeć do książki serwisowej i odnaleźć specyfikację olejową. Można też skorzystać z oferty firm – producentów olei, które dla wygody klientów umieszczają na swoich stronach internetowych informatory. Wpisuje się do nich dane auta i skrzyni, a narzędzie on-line dobiera odpowiedni olej. Warto również pamiętać, by wymieniać olej na olej znanych i sprawdzonych producentów. W przeciwnym bowiem razie możemy być zmuszeni do szybkiej naprawy skrzyni biegów, mogą również pojawić się zaburzenia sterowania zmianą przełożeń czy szybko mogą ulegać zniszczeniu uszczelki. Najbardziej znanym i cenionym producentem olejów do skrzyń jest Ravenol, który swą wysoką jakość i profesjonalizm oparł na wiedzy i doświadczeniu warsztatów napraw samochodów z automatyczną skrzynią biegów z którymi współpracuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here