Jak wybrać niezawodne auto?

Każdy, kto choć raz stanął przed dylematem, dotyczącym wyboru samochodu, zadawał sobie pytania, w jakim kraju produkuje się najbardziej niezawodne auta. Kierowcy zwykle dzielą się na miłośników „Niemców”, „Francuzów”, „Amerykanów”, „Japończyków” czy „Koreańczyków”. Większość tych sympatii jest podyktowana dotychczasowym doświadczeniem w użytkowaniu aut.

Marketing szeptany

Zwykle zanim zdecydujemy się na zakup samochodu, robimy dłuższe rozeznanie w tym, co jest dostępne na rynku. Co działa na wyobraźnię konsumenta? Wbrew temu, co chcieliby specjaliści od marketingu, nie hasła reklamowe. „Niemiecka solidność”, o której często mowa w reklamach samochodów zza zachodniej granicy przeczy temu, jak sami kierowcy oceniają tego typu marki. O wiele bardziej przemawiają do nas opinie znajomych nawet, jeśli nie zawsze podążamy za ich gustem. „Samochody amerykańskie to kanapy na kółkach. Wygodne, ale nieskutecznie hamujące”, „francuskie auta szybko się psują”, „japończyki są niezawodne”. To ostatnie hasło z pewnością ucieszy pracowników salonu Toyota Warszawa. Dobrym źródłem opinii o markach są również tematyczne fora internetowe, skupiające kierowców.

Trzy grosze od mechanika

Powszechne opinie, dotyczące konkretnej marki jak Toyota w Warszawie, warto uzupełnić o zdanie mechanika samochodowego. Ten, któremu ufamy, z pewnością szczerze wypowie się na temat marek, jakie najczęściej do niego trafiają. Samochody to codzienna praca mechanika, żadna inna grupa zawodowa nie wie tyle o ich awaryjności. Warto poszukać specjalisty z własnym warsztatem, który nie działa jako partner konkretnej firmy. Wówczas mamy pewność, że nie będzie faworyzował konkretnego producenta. Mechanikowi dobrze jest doprecyzować, do czego konkretnie posłuży nam auto. Czy będzie to głównie jazda po mieście, czy też częste, dalekie podróże służbowe, obliczane w tysiącach kilometrów w skali roku. Część marek świetnie sprawdza się na krótszych trasach, natomiast nie mają najlepszej opinii przy intensywnej eksploatacji.

Niezawodne nie oznacza drogie

Jeszcze do niedawna pokutowała opinia, że za dobrą jakość koniecznie trzeba sporo zapłacić. Obecnie ta teoria nie jest taka oczywista. Duża konkurencja na rynku samochodowym sprawiła, że dobrej jakości auta można nabyć za całkiem przyzwoitą cenę. Jeśli nie stać nas na nowe auto z bieżącego rocznika, zawsze można zaczekać do początku nowego roku. Wartość auta jest o kilka tysięcy mniejsza a nadal otrzymuje się całkowicie nowy egzemplarz. Najczęściej w ten sposób postępują zwolennicy konkretnej marki, wyczekując na niższą cenę upatrzonego modelu. Na takie okazje czekają na przykład miłośnicy Toyoty w Warszawie. Wielu producentów popularnych marek stara się dostosować swoją ofertę do klientów o różnej zasobności portfela.

Niezawodność samochodu to dość obiektywna cecha. Jednak każdy kierowca będzie miał swój indywidualny zespół cech, na które zwraca uwagę przy wyborze własnych czterech kółek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here