Opony zimowe Nokian WR D4 195/65 R 15 kosztują ok. 200 zł za sztukę. To wręcz śmiesznie niska kwota za ogumienie klasy premium o jakości porównywalnej do najlepszych zimówek marek Pirelli, Continental czy Goodyear. To wręcz niewiarygodna cena za bezpieczeństwo, doskonałe właściwości trakcyjne i stabilną jazdę bez względu na okoliczności przyrody. Opinie kierowców to potwierdzają – fiński producent przygotował wybitne opony do samochodów klasy średniej, dzięki którym wyruszysz w drogę bez żadnych obaw, nawet jeśli drogowcy znów przegrają walkę z zimową aurą.

Opony zimowe Nokian WR D4 195/65 R15 – krótka charakterystyka

W tym wpisie prezentujemy wariant w popularnym rozmiarze 195/65 R15. Jeśli potrzebujesz większego modelu, zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami dotyczącymi opon Nokian WR D4: 215/55 R17, 215/60 R16 oraz 205/55 R16. Każdy rozmiar reprezentuje wysokie osiągi, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i komfortu jazdy po wymagającej nawierzchni. Model WR D4 produkowany jest w rozmiarach pasujących na felgi od 14 do 20 cali, przy czym niektóre warianty zostały wyposażone w specjalne właściwości oznaczone jako: Run Flat (możliwość dalszej jazdy na przebitej oponie) oraz XL (opony o wzmocnionej konstrukcji).

Rozmiar Nokian WR D4 195/65 R15 występuje w trzech wersjach:

  • 91T – prędkość max 190 km/h, nośność max 615 kg
  • 91H – prędkość max 210 km/h, nośność max 615 kg
  • 95H XL – prędkość max 210 km/h, nośność max 690 kg, wzmacniania

Jako widzisz, opony różnią się indeksami dopuszczalnych prędkości i nośności, dlatego warto zwracać uwagę na oznaczenia producenta, nie tylko na rozmiar.

W tym wpisie przyglądamy się pierwszemu wariantowi, czyli Nokian WR D4 195/65 R15 91T. Opony te uzyskały następujące noty w klasyfikacji unijnej: B dla przyczepności na mokrej nawierzchni, C dla oporów toczenia oraz jedna fala dla hałasu zewnętrznego (69 dB). To bardzo dobre wyniki, jednak przy wyborze opon kierowcy powinni przede wszystkim brać pod uwagę rozwiązania technologiczne, natomiast etykiety warto potraktować jako ciekawostkę.

Nokian WR D4 – dlaczego warto założyć je w swoim samochodzie?

Po pierwsze przyczepność, po drugie – bezpieczeństwo, po trzecie – komfort. Jak sugeruje etykieta i, co najważniejsze, potwierdzają kierowcy, opony Nokian WR D4 zapewniają bardzo dobre przyleganie bieżnika do nawierzchni. Fińskie ogumienie dba o utrzymanie toru jazdy i pewne hamowanie w każdych warunkach: na nieodśnieżonej drodze, zmrożonym asfalcie, podczas deszczu i roztopów. Wysoki poziom bezpieczeństwa gwarantują nowoczesne rozwiązania, w tym: zoptymalizowane lamele, komputerowo zaprojektowane bloki, trójsegmentowe bloki z gęstymi nacięciami.

W oponie Nokian WR D4 zastosowano również wzmacniane żebro centralne z miejscowymi lamelkami, dzięki czemu uległy poprawie kierowalność i stabilność jazdy.

Sprawne zrzucanie wody i błota pośniegowego z opony to zasługa kierunkowej rzeźby, w której istotną rolę odgrywają polerowane rowki biegnące ukośnie w bocznej części bieżnika.

Podobnie jak inne warianty tego modelu opony Nokian WR D4 195/65 R15 91T zostały wyprodukowane z mieszanki kauczuku, krzemionki i oleju rzepakowego – taki skład nie tylko zapewnia bardzo dobre zachowanie opony na śniegu i wodzie, ale również przyczynia się do obniżenia zużycia paliwa. Tym sposobem jeździsz oszczędniej i bardziej ekologicznie.

Jak donoszą kierowcy, opony zimowe Nokian WR D4 świetnie wytłumiają nierówności i hałas, nawet po wkroczeniu w prędkości autostradowe. To bardzo dobra wiadomość – z reguły zimowe bieżniki kierunkowe są nieprzyjemnie głośne.

Ciekawym zabiegiem zastosowanym w oponach Nokian WR D4 jest wskaźnik zużycia bieżnika. Jak wiadomo, minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm – niemniej dla własnego bezpieczeństwa nie należy jeździć na ogumieniu zdartym do wysokości poniżej 4 mm. Wskaźnik zastosowany w fińskich oponach składa się z trzech cyfr (8, 6 i 4) oraz płatka śniegu. Ten ostatni zniknie w momencie, gdy bieżnik wytrze się poniżej 4 mm – tym samym dokładnie wiesz, kiedy należy wymienić zimówki na nowe. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i rekomendacje polskich kierowców,  Nokian WR D4 pretendują do miana najlepszych opon zimowych w tak niskiej cenie. Niektórzy wręcz uważają, że fińskie gumy zostawiają w tyle daleko droższe konkurentki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here