Przedsiębiorstwo branży oponiarskiej Hankook Tire miałeś okazję poznać przy wpisie omawiającym opony letnie Ventus Prime3 K125. Tym razem bierzemy pod lupę komplet zimowy – Winter i*cept RS W442. Recenzenci tego modelu przekonują, że mamy do czynienia z oponami klasy premium dostępnymi w przystępnej cenie. Biorąc pod uwagę mnóstwo pozytywnych opinii, nietrudno zgodzić się z taką reklamą – zwłaszcza po zapoznaniu się ze wszystkimi właściwościami południowokoreańskiego bieżnika. Co można mieć za niespełna 1600 zł, bo właśnie tyle kosztuje nowy komplet w najpopularniejszym rozmiarze 205/55 R16? Czy Hankook Winter i*cept RS W442 to godny pretendent do tytułu zimówek roku?

Opony zimowe z bieżnikiem kierunkowym

Pożądane w samochodach luksusowych i sportowych opony asymetryczne mają coraz szersze grono zwolenników – kosztują więcej niż pozostałe rodzaje bieżników, ale są też najbardziej zaawansowane pod względem technicznym. Doskonałe właściwości jezdne, szybsze odprowadzanie wody, przystosowanie do znacznej prędkości, wytrzymałość – to tylko niektóre z zalet, dzięki którym wydanie sporej kwoty jest w pełni uzasadnione.

Jednak w modelu Hankook Winter i*cept RS W442 zastosowano bieżnik kierunkowy, co to oznacza? Otóż dzięki temu opony są tańsze, a mimo to wciąż bardzo dobrze zachowują się na jezdni. Po pierwsze, doskonale odprowadzają wodę – chronią więc przed aquaplaningiem w listopadzie i poślizgiem przy marcowych roztopach. To zasługa kierunkowej rzeźby bieżnika (symetryczny układ rowków w literę V), dzięki której opona najpierw pobiera wodę z drogi, a następnie szybko wyrzuca ją przez rowki poprzeczne. Taki system sprawia, że opony zimowe Hankook Winter i*cept RS W442 zapewniają stabilność i skuteczne zatrzymywanie się na mokrej nawierzchni.

Po drugie, bieżnik kierunkowy wykazuje znakomite właściwości trakcyjne, a co za tym idzie – samochód jedzie jak „po sznurku”, dobrze trzyma się na zakrętach i sprawnie reaguje na dynamiczne manewry. Dobrą w trakcję w każdych warunkach (nawet na śniegu czy „szklance) zapewniają również faliste lamelki zastosowane przez inżynierów marki Hankook.

Hankook Winter i*cept RS W442 – testy i etykieta

Zimowy bieżnik Winter i*cept RS W442 stanowi atrakcyjny mariaż ceny i jakości, toteż nic dziwnego, że został uwzględniony w testach czołowych organizacji. W roku 2012 roku koreańskie ogumienie uplasowało się tuż za podium w testach opon zimowych przygotowanych przez Auto Bild – czwarte miejsce zdobył najpopularniejszy rozmiar 205/55 R16, zaś piąte przypadło rozmiarowi 225/45 R17 (testy przeprowadza się dla różnych modeli opon w tym samym rozmiarze). W latach 2012-2014 zimówki Hankook trafiały na słabsze pozycje – od 8 do 14 miejsca.

A co na temat opon Winter i*cept RS W442 sądzą unijni decydenci? Otóż parametry jezdne dla rozmiaru 205/65 R15 wypadają całkiem przyzwoicie: ocena „C” dla drogi hamowania na mokrej nawierzchni (bardzo dobrze), „C” dla efektywności paliwowej (bardzo dobrze) oraz hałas na poziomie 72 dB (średnio). Warto zaznaczyć, że mniejsze rozmiary wypadają znacznie słabiej pod względem zużycia paliwa (nota „E”), jednak zróżnicowanie etykiet w zależności od rozmiaru to żadna nowość.

Jeśli będziesz przeglądać tabelę z dostępnymi rozmiarami Hankook Winter i*cept RS W442, zwróć uwagę, że niektóre modele zostały wyposażone w rant zabezpieczający felgę, inne mają podwyższony indeks nośności  (a więc zostały odpowiednio wzmocnione).

Zimówki Hankook – warto kupić?

Zimowy bieżnik popularnej marki z Południowej Korei kosztuje od 130 do 630 zł w zależności od rozmiaru. Wśród recenzji polskich kierowców przeważają opinie pozytywne – większość konsumentów wydała temu ogumieniu ocenę 5 w 6-stopniowej skali. Sporo osób doceniło je na 6, za to nie znaleźliśmy ani jednej oceny negatywnej (1-2). Niemniej opony Hankook Winter i*cept RS W442 mogą mieć również wady związane z kierunkową rzeźbą bieżnika. Warto wziąć pod uwagę, że ten rodzaj ogumienia zużywa się szybciej (jest podatny na ząbkowanie) i jest nieco bardziej hałaśliwy niż opony asymetryczne. Oczywiście w zamian otrzymujesz doskonałe prowadzenie w jesienno-zimowych warunkach i jakość premium w dobrej cenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here