Opel Meriva to kompaktowy minivan spełniający kryteria autosegmentu B – czyli samochodów o niewielkich gabarytach, które jednak oferują więcej przestrzeni niż małe hatchbacki i typowe auta miejskie.  Auto nie zagrzało miejsca na rynku, bo już po 15-latach produkcji w 2017 roku zastąpił je inny przedstawiciel segmentu B, miejski crossover Opel Crossland X.  Mimo to nie brakuje osób, które wciąż pytają o minivana w salonach autoryzowanych dealerów albo polują na starszy egzemplarz z rynku wtórnego. Poniżej przedstawiamy kilka szczegółów z „życia” tego modelu, a także sprawdzamy, jakie opony do Opla Merivy są zgodne ze specyfikacją techniczną.

Opel Meriva – krótka historia zgrabnego minivana

Debiut Opla Merivy pierwszej generacji miał miejsce podczas paryskich targów motoryzacyjnych w 2002 roku. Auto zbudowano na płycie podłogowej zaczerpniętej z Corsy C. Jednym z najważniejszych  udogodnień 5-osobowego minivana był system Flex Space, dzięki któremu po złożeniu tylnych foteli  można było uzyskać idealnie płaską przestrzeń bagażową o ogromnej pojemności ponad 1420 litrów (standardowo 360 l). W 2005 roku auto doczekało się faceliftingu, w wyniku którego zmianie uległy m.in. atrapa chłodnicy, tylne lampy, klapa bagażnika i zderzak. Klienci zainteresowali tym modelem mieli do wyboru pięć opcji wyposażeniowych, w tym usportowioną OPC z silnikiem Turbo o pojemności 1.6 l  i mocy 180 KM. Oferta jednostek napędowych zawierała kilka benzyniaków o pojemności  od 1.4 do 1.8 l oraz Diesle o pojemności 1.3 i 1.7 l.

Druga generacja Opla Merivy, oznaczona literą „B”, miała swoją premierę na targach genewskich w 2010 roku. Tym razem projektanci zaskoczyli wszystkich nietypowymi drzwiami tylnymi (FlexDoor), które otwierały się w przeciwną stronę niż przednie. Auto wyraźnie wypiękniało, a w nowej stylistyce można było dopatrzeć się inspiracji sylwetkami Insigni i Astry IV generacji.  Trzy lata po premierze producent wprowadził na rynek wersję po liftingu, w której zmodernizowano m.in. osłonę chłodnicy, światła i zderzak. W porównaniu do pierwszej generacji zawężono wybór opcji wyposażeniowych (do trzech) oraz jednostek napędowych. Najwięcej wrażeń można było spodziewać się po modelu z benzyniakiem 1.4 Turbo EcoTec o mocy 140 KM.

Kupiłeś minivana na rynku wtórnym i masz w planach zmianę ogumienia, ale nie wiesz, czy poprzedni właściciel zamontował rozmiar zalecany przez producenta? W razie wątpliwości możesz łatwo wytypować właściwe opony do Opla Merivy, bez zaglądania do instrukcji samochodu czy szukania tabliczki znamionowej.  Duże sklepy internetowe udostępniają konfiguratory doboru opon, które wskazują rozmiar fabryczny po podaniu podstawowych danych o modelu, najczęściej generacji, roku produkcji i wersji silnika.

Jakie opony do Opla Merivy?

Opel Meriva to trochę większe auto miejskie – nie należy mylić go chociażby z Oplem Zafirą, który jest dłuższy i szerszy, a ponadto oferuje dwa dodatkowe miejsca dla pasażerów. Tak więc opony nie mogą być zbyt duże, zazwyczaj auto opuszczało produkcję na standardowych „piętnastkach” o szerokości 195 mm i profilu 65% lub „szesnastkach” o szerokości 205 mm i profilu 55%. W starszych modelach używano ogumienia w rozmiarze 175/70 R14 lub 185/60 R15. Jeśli Twój egzemplarz ma szersze felgi i wolisz sportowe” opony, Opel Meriva może być wyposażony również w „siedemnastki” o szerokości 205 mm i niskim profilu 45%. Możesz zdecydować się także na zamienniki, przy czym do najczęściej stosowanych należą opony w rozmiarach: 185/65 R14, 195/55 R15, 205/55 R16, 215/40 R17, 225/45 R17 oraz 225/40 R18.

[Głosów:20    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here