Dobre opony zimowe nie muszą kosztować dziesięciu, pięciu, czy nawet dwóch tysięcy złotych. Ba – na nowy komplet ogumienia możesz wydać nie więcej niż tysiąc złotych! Zapytasz oczywiście, co można dostać w tak niskiej cenie i czy aby na pewno warto oszczędzać w ten sposób. Owszem, warto. Pod warunkiem, że kupujesz zimówki Dębica Frigo 2. To opony wyprodukowane w Polsce, jednak zgodnie z założeniami koncernu Goodyear, amerykańskiego giganta, który w 1995 roku przejął Firmę Oponiarską Dębica S.A. W tym wpisie zapoznasz się z parametrami i właściwościami modelu Dębica Frigo 2 w rozmiarze 205/55 R16 91T. Bo czasami nie warto przepłacać, by dostać dobry produkt cieszący się znakomitymi opiniami.

Dębica Frigo 2 – dla kogo?

Pierwsze opony Dębica Frigo 2 trafiły na rynek już dawno, bo zimą 2010 roku – z uwagi na ogromną popularność nadal nie ma problemu z zakupem nowego kompletu z tej serii. Ogumienie od początku wpisuje się w potrzeby tzw. statystycznego Kowalskiego. Przeznaczone jest dla samochodów klasy średniej, miejskiej i kompaktowej – a takimi właśnie pojazdami porusza się zdecydowana większość Polaków. Ponieważ żaden Kowalski nie lubi przepłacać za części samochodowe, model ten znakomicie spełnia kryterium cenowe. Za cały nowy komplet Dębica Frigo 2 w rozmiarze 205/55 R16 91T zapłacisz nie więcej niż 800 zł. Nie da się więc ukryć, że model ten należy do klasy budżetowej, która stanowi połączenie zadowalających osiągów i bardzo atrakcyjnej ceny. Opony należące do tego segmentu sprawdzają się szczególnie w środowisku miejskim i przy umiarkowanym stylu jazdy.

Parametry techniczne i etykieta unijna

Jak czytać oznaczenia producenta w oponach Dębica Frigo 2 205/55 R16 91T? Otóż szerokość opony wynosi 205 mm, natomiast profil (wysokość) stanowi 55% z wysokości, tj. 112,75 mm. Średnica to 16 cali. Ogumienie zachowuje swoje właściwości do prędkości maksymalnie 190 km/h (T) oraz obciążenia do 615 kg na oponę (91).

Model został wyposażony w kierunkowy bieżnik w kształcie litery „V” – ten rodzaj rzeźby przyspiesza odprowadzanie wody, co przekłada się na odporność na aquaplaning i slushplaning. Choć opony Dębicy zostały przypisane do klasy ekonomicznej, etykieta unijna prezentuje się równie dobrze jak przy ogumieniu należącym do segmentu premium. Wariant Dębica Frigo 2 205/55 R16 91T uzyskał zrównoważone i całkiem dobre oceny we wszystkich trzech kategoriach:

  • „C” dla przyczepności na mokrej nawierzchni  („A jest najlepsza, „G” – najgorsza)
  • „C” dla oporów toczenia, czyli zużycia paliwa („A”- najlepsza, „G” – najgorsza)
  • symbol dwóch fal za hałas zewnętrzny 71 dB (jedna fala – najlepsza, trzy fale – najgorsza)

Dębica Frigo 2 – rozwiązania technologiczne

Jak już wspomnieliśmy, marka Dębica od 1995 roku należy do amerykańskiego koncernu Goodyear. Nie powinien Cię zatem zdziwić fakt, że kierunkowy bieżnik w modelu Dębica Frigo 2 jest odwzorowaniem bieżnika zastosowanego w oponach Goodyear  UltraGrip 5 (klasa premium).

Rowki tworzące powtarzalny kształt litery „V” doskonale sobie radzą podczas opadów deszczu i gwałtownych roztopów. Głębokie kanały obwodowe współpracujące z rowkami poprzecznymi zapewniają efekt „wyrzucania” wody z powierzchni bieżnika.

Starannie dopracowany system bloków poprzecinanych lamelkami odpowiada za dobrą trakcję na nawierzchni zimowej. Efektem pracy inżynierów Dębicy są opony zapewniające bezproblemowe ruszanie z nieodśnieżonej drogi oraz skuteczną reakcję na zmianę świateł w sygnalizacji ulicznej. Samochód nie zawiedzie Cię zatem podczas nagłego hamowania czy pokonywania podjazdu na wzniesieniu. Kierowcy potwierdzają, że opony Dębica Frigo 2 zachowują doskonałą przyczepność nawet w głębokim śniegu – są tak dobre, że sprawdzają się nawet podczas… wyciągania innych aut z rowu.

Na uwagę zasługuje również sam materiał wykorzystany do produkcji opon Dębica Frigo 2 – mieszanka gumowa została tak dopracowana, by zachować swoje właściwości niezależnie od temperatury. Producent obiecuje również, że opony spełniają kryterium ekonomiczności pod każdym względem. Oprócz niskiej ceny zapewniają powolne i równomierne zużycie bieżnika oraz niższe wydatki na paliwo, co potwierdza etykieta unijna. Wszystkie te cechy sprawiają, że opony zimowe Dębica Frigo 2 nadal przodują w rankingach sprzedaży, choć od ich premiery minęło ładnych parę lat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here