Opel Zafira to kompaktowy minivan klasy średniej produkowany od 1999 roku, ulubieniec dużych rodzin i przedsiębiorców. Od 2019 roku klienci salonów sprzedaży Opla będą mogli zamówić IV generację – większą i bardziej luksusową od swoich poprzedników. Jednak zanim auto zyska popularność na polskim rynku, pokrótce przedstawimy historię tego modelu i sprawdzimy, jakie opony do Opla Zafiry będą zgodne z seryjną produkcją.

Opel Zafira – rodzinny minivan z polskim akcentem

Pierwsza generacja Opla Zafiry została zaprezentowana w 1997 roku, jednak dopiero dwa lata później rozpoczęto regularne wytwarzanie tego modelu, między innymi w fabryce w Gliwicach. Do projektu minivana wykorzystano płytę podłogową Opla Astry G – auta klasy kompaktowej z okresu 1998-2009. Podobnie jak swój poprzednik, Opel Sintra, Zafira A zapewniała 7 miejsc siedzących, czym zdobyła przychylność wielodzietnych rodzin i osób prowadzących działalność gospodarczą. Oferta jednostek napędowych zawierała silniki benzynowe o pojemnościach 1.6, 1.8, 2.0 i 2.2, silniki Diesla 2.0 i 2.2 oraz silnik na gaz ziemny 1.6. Najwięcej wrażeń zapewniał doładowany silnik 2.0 16V Turbo o mocy 192/200 KM. Klienci przyzwyczajeni do automatycznej skrzyni biegów mogli wybrać wśród wersji z silnikiem benzynowym o mocy 1.8 lub 2.2 l.

Produkcja Opla Zafiry B miała miejsce w latach 2005-2014. Podobnie jak w poprzedniej generacji, i tym razem niemiecka marka skorzystała z fabryki w Gliwicach. Trzy lata po debiucie auto zostało poddane faceliftingowi, w wyniku którego wersję sprzed zmian ochrzczono Zafirą Family. Oprócz tego klienci mogli zamówić m.in. wersję podstawową (Esentia), usportowioną (OPC) oraz maksymalnie doposażoną (Cosmo). Do oferty jednostek napędowych dołączyły silniki Turbo o mocy 200 i 240 KM, silniki wysokoprężne o pojemności 1.7 i 1.9 l oraz doładowany silnik na gaz o mocy 150 KM.

Trzecia generacja Opla Zafiry trafiła do produkcji w 2011 roku – aby ułatwić klientom rozróżnienie nowego modelu od poprzedniego (którą wytwarzano do 2014 roku), do podstawowej nazwy dodano określenie Tourer. Producent wprowadził do oferty także wersję 5-osobową, przy czym auto było dostępne tylko w dwóch wariantach wyposażeniowych: Cosmo i Enjoy. Wybór silników rozszerzono m.in. o mniejsze jednostki benzynowe o pojemności 1.4 , jednostki Diesla 1.6 CDTi ecoFLEX oraz silnik LPG.

Opel Zafira Life (IV generacja) trafi do sprzedaży w drugiej połowie 2019 roku. Tym razem marka zdecydowała się pójść w stronę luksusowego vana – auto będzie można zamówić w trzech wielkościach nadwozia (Small, Medium i Large), zaś każda wersja pomieści 9 osób. Kierowcy podróżujący po trudnych terenach będą mieli do dyspozycji Zafirę z napędem 4×4.

Generacja, wielkość nadwozia, wersja wyposażeniowa, a nawet silnik – między innymi te cechy  decydują o rozmiarze opony. Opel Zafira może jeździć zarówno na popularnych „szesnastkach”, jak i ogumieniu pasującym na 18-calowe felgi. Zalecenia producenta w tej kwestii możesz znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu lub na naklejce znamionowej umieszczonej na drzwiach kierowcy, w bagażniku i klapce wlewu paliwa. Rozmiar opon do Opla Zafiry możesz sprawdzić także za pomocą sklepu internetowego z ogumieniem. Niektóre witryny udostępniają specjalne wyszukiwarki, które dobierają rozmiar i markę opony po wpisaniu podstawowych danych o aucie.

Opony Opel Zafira – rozmiary fabryczne i opcjonalne

Choć mamy do czynienia z minivanem, Zafira opuszczała linię produkcyjną na ogumieniu w przeciętnych rozmiarach, tj. 195/65 R15 i 205/55 R16. Niemniej na seryjnym wyposażeniu auta znajdowały się również „siedemnastki” o szerokości 225 mm i profilu 45% oraz opony 18-calowe 225/40.

Oczywiście producent dopuszcza również stosowanie alternatywnych rozmiarów, np. w celu ograniczenia kosztów wymiany ogumienia lub nadania samochodowi bardziej sportowego wyglądu. Jeśli chodzi o zamienniki opon do Opla Zafiry, do najczęściej wymienianych rozmiarów należą 205/55 R16 i 235/35 R19.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here