Zaciski hamulcowe do samochodów

Zaciski hamulcowe, wraz z klockami i tarczami hamulcowymi, to kluczowe części samochodowego układu hamulcowego. Ich głównym celem jest spowolnienie pojazdu przez naciśnięcie klocka hamulcowego na tarcze hamulcowe i tym samym zatrzymując obrót koła.

Jakie są typy zacisków hamulcowych?

Części te są zazwyczaj podzielone na następujące typy:

Zaciski ślizgowe (pływające). Części te mają jeden lub dwa tłoki po jednej stronie. Zacisk jest przymocowany do wspornika hamulca. Z kolei ten drugi jest solidnie zamocowany, zacisk może poruszać się do tyłu i do przodu. Staje się to możliwe dzięki sworzniom prowadzącym. Gdy pedał hamulca zostaje zdekompresowany, tłoki naciskają zacisk z klockiem hamulcowym na tarczę hamulcowym, a tarcza hamulcowa jest z kolei naciskana na zamocowany klocek hamulcowy.

Zaciski stałe. Części te się nie poruszają. Mają tłoki zlokalizowane po obu stronach wirnika. Płytki wspornika hamulca z okładziną hamulcową są przymocowane do tłoków. Gdy kierowca naciska na pedał, ciśnienie naciska na płyn hydrauliczny, który wypełnia tłoki przesyła do nich ciśnienie. Tłoki naciskają klocki hamulcowe na tarcze. Zaciski pływające znacznie bardziej powszechne niż zaciski stałe. Większość samochodów na drodze jest w nie wyposażonych, podczas gdy części stałe są dostępne w wydajnych samochodach. Poza tym części z drugiej kategorii są droższe.

Zaciski wysokowydajne. Części te są zaprojektowane specjalnie do samochodów wyścigowych. Mają większe tłoki, jest ich więcej, mają niższą retencję, różnicowe otwory. Zaciski tego typu można znaleźć w wysoce wydajnych samochodach i motocyklach.

Jakie są oznaki awarii zacisków hamulcowych?

Najczęstsze oznaki uszkodzonego zacisku hamulcowego obejmują:

  • Dziwne dźwięki podczas hamowania
  • Ściąganie na jedną stronę
  • Wyciek płynu hamulcowego
  • Spowalnianie pojazdu
  • Przegrzane tarcze i klocki hamulcowe

Jeśli zauważyłeś jakiekolwiek problemy wymienione powyżej, Twoje zaciski mogą być zblokowane lub zmrożone. Jako, że nie możesz odpowiednio hamować, jest wysoce rekomendowane, byś zabrał swój pojazd do stacji serwisowej tak szybko jak to możliwe.

Czy szukasz części samochodowych doskonałej jakości, ale nie za drogie? Na Topczescizamienne.pl możesz znaleźć klocki i zaciski hamulcowe, oleje i dodatki, różne zestawy naprawcze i wiele innych rzeczy do Twojego pojazdu. Z nami, konserwacja Twojego samochodu stanie się łatwe i tanie. Uzyskaj to co najlepsze i zaoszczędź z naszym sklepem online.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here