Słoweńska marka Sava ma w Polsce stałe grono zwolenników, zwłaszcza odkąd w 1997 roku firma weszła w skład amerykańskiego koncernu Goodyear i tym samym podzieliła losy spółki Dębica S.A. Co ciekawe, opony obu marek – Sava i Dębica – produkowane są w Polsce, w fabrykach należących do giganta zza oceanu. A ponieważ obie reprezentują klasę budżetową, mają też wspólny krąg odbiorców, dla których priorytetem jest przede wszystkim atrakcyjna cena.

Kierowcy korzystający z opon Sava chętnie dają wyraz swojemu zadowoleniu w Internecie, dzięki czemu bez problemu znajdziesz setki opinii na ich temat. Nie musisz zatem wierzyć producentowi na słowo – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę interesującego Cię modelu i sprawdzić, jak inni użytkownicy oceniają dane ogumienie.  Dziś na tapetę bierzemy zimowy produkt słoweńskiej marki – Sava Eskimo S3+, obecny na rynku od 2012 roku. Jakie technologie zastosowano w tej oponie i czy obietnice producenta pokrywają się z komentarzami kierowców?

Najważniejsze zalety opon Sava

Utrzymywanie stabilnego toru jazdy – także w trakcie prowadzenia po łuku  i wykonywania energicznych manewrów – to jedna z podstawowych właściwości słoweńskich zimówek. Osiągnięcie tego rezultatu było możliwe po zastosowaniu unowocześnionej mieszanki gumowej, która nie traci elastyczności nawet w siarczyste mrozy. Dzięki zachowaniu miękkości bieżnik ma większy kontakt z podłożem, co przekłada się na doskonałą przyczepność i kierowalność w warunkach jesienno-zimowych.

W składzie opony Sava Eskimo S3 plus znajduje się również specjalny składnik (rodzaj żywicy), który odpowiada za bardzo dobrą przyczepność na drodze pokrytej wodą i błotem pośniegowym. Co ciekawe, to właśnie ulepszony skład odróżnia ten model od poprzednika (S3) – kształt bieżnik pozostał ten sam, zmianie uległa jedynie mieszanka gumowa.

Wszystko wskazuje na to, że producent nie mija się z prawdą – w większości rozmiarów opona otrzymała dobrą ocenę „C” za drogę hamowania na mokrej nawierzchni (w niektórych wariantach B lub E). Zredukowanie ryzyka aquaplaningu to zasługa również kierunkowego bieżnika z szerokimi rowkami, który nie magazynuje wody, lecz sprawnie odprowadza ją z czoła opony.

Z uwagi na równomierne rozłożenie ciśnienia wewnętrznego model Sava Eskimo S3+ jest też bardziej odporny na uszkodzenia i ściera się wolniej (niż inne zimówki tej marki), zapewniając właścicielowi długotrwałą eksploatację i oszczędności. W trakcie intensywnego użytkowania kierowca doceni również niską wagę opony, dzięki której udało się zredukować opory toczenia i tym samym ograniczyć spalanie paliwa. Szczególnie ekonomiczny pod tym względem jest najpopularniejszy rozmiar – 205/55 R16, w którym opory toczenia oceniono na klasę „C”.

Podsumowując – dłuższa żywotność, mniejsze zużycie paliwa i niska cena (od 130 do 350 zł za sztukę) zapewniają oponie Sava Eskimo S3+ tytuł jednej z najbardziej oszczędnych zimówek dostępnych na polskim rynku.

Sava Eskimo S3+ – opinie użytkowników

Zdecydowana większość kierowców wypowiadających się na łamach Internetu ocenia słoweńskie zimówki bardzo dobrze i uważa je za godne polecenia. Użytkownicy chwalą ten model szczególnie za wyśmienite zachowanie na ośnieżonej jezdni – opony nie sprawiają problemu ani podczas ruszania spod świateł, ani w trakcie nagłego hamowania. „Eskimosy” radzą sobie nawet z 20-centymetrowymi zaspami i stromymi nieodśnieżonymi podjazdami, czym zasługują na miano typowych opon śniegowych. Ponadto kierowcy nie zauważali utraty przyczepności przy cieplejszej pogodzie – opony Sava Eskimo 3 plus dobrze hamują także w deszczu czy błocie pośniegowym. Co ważne, pozytywne opinie wydają także ci kierowcy, którzy mają porównanie z zimowkami renomowanych  marek, jeżdżą dużo (ok. 10 tys. rocznie) lub mieszkają w regionach górskich.

Natomiast jeśli chodzi o komfort podróżowania na przy oponach Sava Eskimo S3+, opinie są ciut mniej entuzjastyczne. Kierowcy uważają ten model za nieco głośny (choć większość rozmiarów emituje niski hałas na poziomie 67-68 dB), zwłaszcza na suchej nawierzchni. Niemniej w wypowiedziach użytkowników przeważają same superlatywy i znamienne określenia jak: bombowa, rewelacyjna, najlepsza na śnieg, bardzo porządna czy trwała i niezawodna.

Sava Eskimo S3 plus – oferta

Jak przystało na opony klasy budżetowej, cały komplet Sava Eskimo S3+ możesz mieć już za 500 – 1400 zł w zależności od wariantu. W ofercie znajdziesz rozmiary od 145/80 R13 do 205/60 R15, pasujące na felgi od 13 do 16 cali. Kilka rozmiarów jest dostępnych w wersjach wzmacnianych (XL), które są bardziej odporne na uszkodzenia i obciążenie niż standardowe.

Okres gwarancyjny obejmuje 5 lat od daty produkcji – po uznaniu reklamacji użytkownik otrzymuje zwrot kosztów pomniejszy o stopień zużycia bieżnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here