Audi to jedna z najbardziej cenionych i najlepiej rozpoznawalnych marek samochodów na świecie – nic dziwnego, wszak niemieckie auta od zawsze były uosobieniem solidności, komfortu i triumfu nowoczesnych technologii. Przedsiębiorstwo powstało w połowie 1909 roku, jednak jego założyciel – niemiecki inżynier August Horch – już dziesięć lat wcześniej próbował swoich sił w projektowaniu luksusowych samochodów. W 1910 roku z linii produkcyjnej fabryki Audi Automobilwerke GmbH w Zwickau (Saksonia) zjechało pierwsze auto marki Audi, przy czym jeszcze w tym samym roku na rynku pojawiły się dwa kolejne modele. Obecnie firma ma swoją siedzibę w mieście Ingolstadt w Bawarii, a jej właścicielem jest koncern Volkswagen AG. Choć to sportowe i luksusowe wersje audi budzą największe emocje wśród fanów marki, w tym wpisie przyjrzymy się klasie średniej – Audi A4. Jak wyglądały losy tego samochodu? Odpowiemy również na pytanie jak dobrać opony do Audi A4.

Audi A4 – 5 generacji „czterech kółek”

Audi A4 pierwszej generacji produkowano w latach 1994-2000 – egzemplarze z tego okresu oznaczono kodem B5. Nabywcy mogli wybierać spośród kilku silników benzynowych (1.6, 1.8, 2.4, 2.6 i 2.8) oraz dwóch diesli (1.9 i 2.5). W kolejnych latach produkcji pojawiły się wersje wyposażone w silniki 1.8 turbo i 2.6 ABC oraz potężne jednostki 2.7 o mocy 265 KM. Kierowcy podróżujący w trudnych warunkach mogli zdecydować się na wersję z podwójnym napędem (Quattro), zaś zwolennicy wygody mieli do dyspozycji modele z automatyczną lub półautomatyczną skrzynią biegów. Pod koniec produkcji zaprezentowano „czarnego konia” pierwszej generacji – kombi RS4 B5 o mocy aż 379 KM.

Audi A4 B6 było dostępne od 2000 roku – w drugiej generacji zmianie uległy karoseria, wnętrze i właściwości jezdne. Oprócz standardowych nadwozi typu kombi i sedan w salonach można było spotkać audi ze składanym dachem (kabriolet).

Trzecia generacja A4 powstała w 2004 roku, choć pod względem technicznym wersja B7 niemalże niczym nie różniła się od audi B6. Producent skupił się głównie na ulepszeniach stylistycznych, dodał również kilka nowych silników do dotychczasowej oferty. Auto było dostępne w trzech wersjach: sedan, kombi (Avant) i cabrio.

Audi A4 B8 miało swój debiut na Międzynarodowej Wystawie Samochodowej we Frankfurcie w 2007 roku. Wówczas marka pochwaliła się sedanem, a rok później zaprezentowano nowe kombi. W kolejnych latach na rynek zasiliły jeszcze trzy wersje tego modelu – sportowa S4, Allroad i Avant.

W roku 2015 powstała piąta generacja Audi A4 – B9. Auto ma największe gabaryty spośród wszystkich A4, jest również większe od mercedesa klasy C i BMW serii 3, czyli swoich rynkowych konkurentów. Co ciekawe, mimo bardziej okazałej sylwetki producent „odchudził” audi nawet o ponad 100 kg (w zależności od wersji).

Wszystkie powyższe informacje mają duży wpływ na to, jaki wybierzesz rozmiar opony – Audi A4 może być wyposażone zarówno w standardowe felgi 15 i 16 cali, jak i duże obręcze o średnicy 17-19 cali. Im nowsza wersja i mocniejszy silnik, tym większe (a zarazem droższe) ogumienie.

Opony do Audi A4 – rozmiary i marki

Audi A4 opuszczało fabrykę na oponach w różnych rozmiarach, przy czym producent najczęściej stosował typowe ogumienie 195/65 R15 i 205/55 R16. Modele bliższe naszym czasom i z większym silnikiem wyposażano w opony o szerokości 225 mm i profilu 45-55%, pasujące na felgi 16-17 cali.

A jakie opony do Audi A4 montują miłośnicy usportowionej stylizacji? W ramach tunningu optycznego można zastosować opony o szerokości 235 mm i niskim profilu (35 lub 40%), które wyglądają zjawiskowo na 18- i 19-calowych obręczach.

Jeśli chodzi o model opony, Audi A4 często wyjeżdżały z salonu na letnim bieżniku Bridgestone ER300 – warto zwrócić uwagę, że niektóre rozmiary tego ogumienia są oznaczono jako homologowane do aut marki Audi. Producent z Ingolstadt upodobał sobie również opony marki Dunlop – na seryjne wyposażenie Audi A4 wybrano bieżnik SP Sport 8000E. Natomiast najnowsze produkty niemieckiej marki korzystają z ogumienia Goodyear.

[Głosów:5    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here