Kompaktowy model audi, oznaczony symbolem 8L, trafił na rynek w 1996 roku. Auto stworzone przez belgijskiego projektanta samochodów, Dirka van Braeckela, od razu spotkało się z przychylnością rynku. Klasyczna, nieprzekombinowana linia nadwozia skrywała wszystko to, z czego słynęły samochody koncernu Audi AG – komfortowe wnętrze, niezawodny silnik, atrakcyjne wyposażenie. Do dziś Audi A3 pozostaje najważniejszym „kompaktem w klasie premium” i  jednym z najbardziej dochodowych produktów koncernu Volkswagen AG. W tym wpisie zapoznasz się z historią tego modelu i dowiesz się, jakie opony do Audi A3 montowano fabrycznie.

Audi A3 – kompakt w jakości premium

Przez pierwsze trzy lata od debiutu w 1996 roku Audi A3 produkowano jedynie w wersji 3-drzwiowej. Klienci, którzy preferowali wygodniejsze i bardziej praktyczne rozwiązanie, zmuszeni byli poczekać do 1999 – wówczas producent wprowadził na rynek model 8L z pięcioma drzwiami. Dostępne jednostki napędowe nie przekraczały pojemności 2.0 litra – w ofercie pojawiły się zarówno opcje benzynowe o mocy od 101 do 224 KM, jak i silniki wysokoprężne 90-130 KM.  Samochód występował w czterech wersjach wyposażenia: Attraction, Abition, Ambiente i S-line. Koncern nie zapomniał również o kierowcach oczekujących mocniejszych wrażeń – tacy klienci mogli kupić model S3 z napędem na cztery koła (quattro) i silnikiem 1.8 T 224 KM. Sportowe audi przyspieszało do setki w 6,6 sekundy.

W 2003 roku koncern z Ingolstadt wprowadził na rynek Audi A 3 II generacji. Samochód projektu Gary’ego Telaaka z oznaczeniem 8P powstał na płycie podłogowej Volkswagena. Tak jak poprzednim razem, przez pierwszy rok produkcji klienci mieli do wyboru albo wersję 3-drzwiową, albo… czekanie. Pięciodrzwiowe audi – Sportback – powstało w 2004 roku, a dwa lata później pojawiła się usportowiona wersja S3 wyposażona w jednostkę 2.0 TSI 265 KM i napęd quattro. Zanim zakończono produkcję II generacji, producent zdecydował się na stylistyczną modernizację auta (2008 r.) i wprowadzenie do oferty 2-drzwiowego kabrioleta (2007-2013  r.).

Audi A3 trzeciej generacji 8V znacząco różniło się od swoich poprzedników. Auto zadebiutowało w 2012 roku (w Polsce cztery lata później) i po raz kolejny klienci preferujący wersję 5-drzwiową musieli odczekać 1 rok. Oprócz zmian w wyglądzie samochodu (projektant Dany Garand), inżynierowie koncernu wprowadzili kilka innowacyjnych technologii, takich jak: system cylinder on demand, asystent zmiany pasa ruchu, tempomat adaptacyjny, system bezpieczeństwa  czy funkcje Infotainment. Producent rozbudował również ofertę silników – oprócz jednostek benzynowych (pojemności 1.2- 2.5 l i moc 105-367 KM) oraz dieslowskich (pojemności 1.6-2.0, moc 105-184 KM), powstały wersje napędzane gazem ziemnym i wyposażone w silniki hybrydowe. I choć Audi A3 już zawsze pozostanie „hatchbackiem marki premium”, dla zamożniejszych klientów powstała wersja limousine/sedan, której produkcję zapoczątkowano w połowie 2013 roku.

Debiut czwartej generacji Audi A3 przewidziano na 2020 rok.   

Generacja i rok produkcji, wyposażenie, silnik, rodzaj napędu – te wszystkie czynniki decydują o rozmiarze opony. Audi A3 w wersji hatchback możesz wyposażyć w standardowe ogumienie, ale już usportowione S3 może wymagać szerszego bieżnika i większych felg. Kupując opony w sklepie internetowym, możesz skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki, która umożliwia dobranie rozmiaru na podstawie wersji i wyposażenia samochodu.

Jakie opony do Audi A3?

Jeśli chcesz postępować zgodnie z zaleceniami producenta, najlepiej sprawdź, jakie opony do Audi A3 przewiduje instrukcja pojazdu. Dane dotyczące zalecanej wielkości znajdziesz także na tabliczce znamionowej umieszczonej na drzwiach kierowcy, w bagażniku lub na korku od wlewu paliwa.

W tym modelu najczęściej stosowano ogumienie w rozmiarze 195/65 R15 lub nieco szersze: 205/55 R16 i 205/60 R15. Oprócz zalecanych rozmiarów właściciele samochodów Audi A3 montują „17-calówki” o szerokości 205 lub 225 mm i niskim profilu 40, 45 lub 50%. Takie ogumienie służy głównie do celów tunningu optycznego, w którym kierowca chce uzyskać usportowiony, bardziej „agresywny” wygląd auta.

Jeśli zastanawiasz się nad marką opony, Audi A3 opuszczało produkcję na bieżniku Bridgestone, a konkretnie modelu RE040. W nowszych wersjach A3 montowano opony Goodyear – w sezonie letnim bieżnik EfficentGrip, natomiast zimą stosowano model UltraGrip Performance 2. Preferujesz inne marki opon? W takim razie sprawdź, czy Twój ulubiony producent ma w swojej ofercie opony homologowane do Audi w odpowiednim rozmiarze. Wówczas możesz mieć pewność, że ogumienie będzie dostosowane do osiągów auta i nie stracisz ewentualnej gwarancji.

 

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here