Jaki olej wybrać do ochrony silnika

Głównym zadaniem oleju silnikowego jest ochrona parametrów jednostki napędowej przed zużyciem. Na podstawie rodzaju silnika należy wybrać odpowiedni olej, dzięki któremu zapewnimy mu odpowiednią ochronę. Na rynku dostępna jest bogata paleta olejów, które różni nie tylko producent ale parametry np. 5W-30 czy 10W-40. 

Dlaczego wybór odpowiedniego oleju silnikowego jest tak istotny?

Olej odpowiada za ochronę silnika oraz zapewnienia mu właściwą pracę. Dzięki terminowej wymianie dobrej jakości oleju silnikowego możemy znacznie przedłużyć trwałość poszczególnych podzespołów jednostki napędowej oraz jej osprzętu, takiego jak łańcuch rozrządu czy turbosprężarka. Oprócz terminowej wymiany właściwie dobranego oleju należy pamiętać również o kontrolowaniu i utrzymywaniu jego odpowiedniego poziomu. Olej silnikowy pełni szereg istotnych funkcji takich jak zmniejszenie zużycia paliwa, zmniejszenie oporów, uszczelnienie komór spalania, redukcja hałasu pracującej jednostki, chłodzenie pracujących elementów czy odprowadzanie zanieczyszczeń, przechwytywanych przez filtr oleju.

Źle dobrany olej silnikowy może spowodować nieodwracalne zmiany w jednostce napędowej – zniszczyć ją lub jej podzespoły. Dlatego prawidłowy wybór oleju jest niezwykle istotny – źle dobrany olej może skutkować gruntownym remontem silnika i kosztować nas kilka tysięcy złotych. Bezwzględnie decyzja o wyborze konkretnego oleju silnikowego powinna uwzględnić zalecenia producenta auta. Różne rodzaje olejów silnikowych różnią się między sobą parametrami, co ma kluczowy wpływ dla ochrony silnika oraz na jego pracę. Dzięki odpowiedniemu doborowi oleju nie tylko zwiększymy ochronę silnika ale i wpłyniemy na zwiększenie jego osiągów i wydłużenie żywotności poszczególnych podzespołów jednostki. Warto zdawać sobie sprawę ze znaczenia wyboru oleju i nie sugerować się wyłącznie ceną przy jego zakupie.

Jak wybrać najlepszy olej dla określonego silnika?

Najważniejszym kryterium doboru oleju silnikowego powinny być zalecenia producenta samochodu, który w instrukcji auta podaje dokładną specyfikację oleju oraz przebieg, po jakim olej powinien zostać wymieniony. Zdarza się, iż niektórzy producenci aut podają określone marki olejów samochodowych, których stosowanie rekomendują, lub zalecają używanie sprzedawanych w ASO olejów opatrzonych własnym logo. W instrukcji zawsze uwzględniona jest również ilość oleju, którą należy posiadać do przeprowadzenia wymiany.

Podstawowe parametry określające rodzaj oleju silnikowego umieszczone w instrukcji obsługi każdego samochodu to:

  • klasa lepkości oleju,
  • gęstość oleju,
  • normy jakości oleju,
  • energooszczędność oleju.

Jak wybrać najlepszą markę oleju silnikowego jeżeli nie została uwzględniona w instrukcji producenta? Każda z dostępnych na rynku marek olejów silnikowych posiada własną, innowacyjną technologię, która według jej producenta wyróżnia ją na tle konkurencji. Tak naprawdę wybór konkretnej marki jest indywidualną kwestią każdego kierowcy, warto zasięgnąć niezależnej opinii przedstawionej w rankingach olejów do określonego typu jednostki napędowej.

W przypadku problemów z wyborem oleju skontaktuj się ze warsztatami z FixMyCar specjalistami od wymiany oleju

logo PomocDrogowa.info

Partner serwisu – portal PomocDrogowa.info

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here