W tym wpisie nie będzie rozwodzić się nad wyższością „alusów” nad felgami stalowymi. Pod tym względem każdy doświadczony kierowca ma własne preferencje – dla jednych liczy się niska cena i łatwość naprawy ewentualnych uszkodzeń, inni stawiają na trwałość i efektowny design. Kwestię rodzaju felgi zostawiamy Tobie – sam zdecyduj, co jest dla Ciebie najważniejsze. Natomiast zajmiemy się czymś o wiele ważniejszym, czyli wyborem prawidłowego rozmiaru. Dopasowanie felg do opon nie jest trudne, wszak wystarczy zapoznać się z zaleceniami producenta. Jednak po zakupie używanego samochodu często okazuje, że właściciel zapodział instrukcję i dość swawolnie potraktował kwestię dobrania odpowiednich felg. Jakie mogą być konsekwencje złego dopasowania obręczy do opon? I jak wybrać te właściwe?

Dlaczego prawidłowy dobór felg do opon jest tak ważny?

Dobieranie felg do opon to nie widzimisię producenta – zachowanie optymalnych proporcji jest konieczne z uwagi na bezpieczeństwo, trwałość ogumienia i sprawność montażu. Ale po kolei. Zacznijmy od tego, że złe dopasowanie felg do opon może doprowadzić do tego, że… w ogóle nie wyjedziesz z warsztatu na kołach. Może się zdarzyć, że mechanik nie będzie w stanie nałożyć opony na felgę z powodu zbyt dużej różnicy wielkości. Z kolei jeśli felga będzie zbyt mała, opona może… może zsunąć się podczas dynamicznej jazdy – przyznasz, że taka perspektywa nie brzmi zbyt bezpiecznie?

Zły dobór felg do opon może doprowadzić również do uszkodzenia lub szybszego zużycia ogumienia – taki scenariusz niezbyt dobrze wróży Twojemu portfelowi, zwłaszcza jeśli inwestujesz w opony klasy premium. Tylko dobrze dobrana para felga + opona są w stanie zapewnić Ci maksymalną wygodę  podróżowania i wydobyć z Twojego samochodu najlepsze właściwości jezdne.

Na koniec przypominamy, że modny tunning z wykorzystaniem szerszych felg nie zawsze jest zgodny z prawem – dotyczy to sytuacji, gdy elementy koła (opona lub felga) wystają poza obrys samochodu. Jak widać, właściwe dopasowanie felg do opon jest ważne nie tylko dla kierowców, ale również dla ustawodawcy.

Jak czytać oznaczenia na felgach i oponach?

Zanim powiemy Ci jak dopasować felgi do opon, ułatwimy Ci właściwe odczytanie oznaczeń stosowanych przez producentów. Zacznijmy od felg. Na każdej obręczy można znaleźć kod alfanumeryczny, który opisuje poszczególne właściwości. Pierwsza liczba (np. 7.7, 6) oznacza szerokość felgi w calach. Obok niej znajdziesz oznaczenie profilu kołnierza felgi – np. J odnosi się do samochodów osobowych, JJ do samochodów terenowych z napędem 4X4. Na kolejnej pozycji znajdziesz średnicę felgi w calach (np. 16, 17), następnie oznaczenie informujące o profilu przekroju felgi (np. H2). Ostatnia część kodu (np. ET35, ET39) opisuje osadzenie, czyli odległość powierzchni montażowej felgi od jej środka (osi symetrii).

Dobór felg do opon wymaga również odczytania oznaczeń umieszczonych na ogumieniu. Pierwsza wartość (np. 195, 205) to po prostu szerokość opony w milimetrach (zwróć uwagę, że szerokość felgi podana jest w calach). Druga liczba określa wysokość profilu wyrażona w procentowym stosunku wysokości do szerokości. Aby wyliczyć wysokość w milimetrach, wystarczy pomnożyć procent przez szerokość opony. Ostatnie oznaczenie odnosi się do rodzaju opony (standardowo R = radialna) oraz średnicy felgi, na jaką pasuje opona (podana w calach).

Jak dobrać felgi do opon lub na odwrót?

Teoretycznie wystarczy porównać oznaczenia wybite na feldze z oznaczeniami widniejącymi na oponach. Przykładowo, dla opony o szerokości 185 mm można dopasować obręcz o szerokości 7 cali. Jednak należy uwzględnić miejsce, w którym brzeg opony styka się z felgą, dlatego przy rozmiarze 185 mm zaleca się montowanie obręczy o szerokości 6 cali. Jeśli zatem chcesz uniknąć błędów przy zakupie nowych felg lub opon, koniecznie sprawdź zalecenia producenta.

możesz znaleźć instrukcji? W takim razie możesz skorzystać z internetowych pomocy. Na blogach i portalach motoryzacyjnych znajdziesz kalkulatory ułatwiające dobór felg do opon. Wystarczy wpisać odpowiednie parametry (szerokość, średnica, profil opony), a narzędzie wskaże felgi możliwe do zamontowania i wytypuje najbardziej optymalne. Z kalkulatora można skorzystać też w drugą stronę – po wpisaniu szerokości i średnicy felgi, otrzymasz dane techniczne najlepiej dopasowanych opon.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here