Bezpieczna jazda – jak się do niej przygotować na motorze

Bezpieczeństwo podczas jazdy motocyklem jest kwestią absolutnie najważniejszą. Warto pamiętać o tym, że w głównej mierze zależy ono od samych kierowców. Powinni być oni całkowicie świadomi zagrożeń czyhających na drodze oraz umieć prawidłowo przewidywać różne sytuacje. Doświadczenie i technika jazdy odgrywają tu kluczową rolę, ale jest jeszcze kilka innych spraw, jakie trzeba mieć na uwadze.

Odpowiedni strój to podstawa!

Trudno wyobrazić sobie bezpieczną jazdę motocyklem bez odpowiedniego stroju. Jego wybór jest podyktowany licznymi przesłankami. Musi być dopasowany do konkretnej osoby i zapewniać wygodę – nie może krępować ruchów, ale nie powinien też być za duży. Eksperci oraz doświadczeni motocykliści zalecają, aby stawiać na pewne i sprawdzone marki gwarantujące wysoką jakość swoich wyrobów. Najważniejszy jest kask, ponieważ chroni głowę – czyli najbardziej newralgiczną część ciała – przed urazami podczas upadku. Należy się zaopatrywać wyłącznie w nowe kaski motocyklowe – historia używanych modeli nie zawsze jest znana, a poza tym są one wyrobione wskutek użytkowania przez poprzedniego właściciela. Na porządnym kasku nie ma co oszczędzać. Kurtka i spodnie nie muszą pochodzić z najwyższej półki, a co się tyczy obuwia, to w rachubę wchodzą tylko wodoodporne modele przeznaczone specjalnie do jazdy motocyklem.

Stan techniczny pojazdu ma znaczenie!

Nie tylko kierowca powinien być dobrze przygotowany do jazdy, ale również i jego motocykl. Trzeba regularnie sprawdzać stan opon, układu zawieszenia, hamulców, silnika oraz innych elementów pojazdu. To właśnie od nich w ogromnej mierze zależy to, jak motocykl będzie sprawował się na drodze – kierowca powinien mieć na względzie zarówno bezpieczeństwo własne, jak i pozostałych użytkowników ruchu. Przy tej okazji pojawia się jeszcze jedna istotna kwestia, a mianowicie dotycząca dobrej znajomości swojego pojazdu. Poszczególne modele motocykli różnią się parametrami i właściwościami jezdnymi – grunt, aby właściciel wiedział, z czym dokładnie ma do czynienia. To pozwoli szybciej i efektywniej reagować w niebezpiecznych sytuacjach.

Nie zapominaj o przepisach!

Jazda motocyklem dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń, a kierowców czasami aż korci, żeby dodać więcej gazu. Nikt nie jest jednak zwolniony z konieczności przestrzegania przepisów kodeksu drogowego. Ogromną korzyścią wynikającą ze stosowania się do tych reguł jest nabieranie większej świadomości w trakcie jazdy. To z kolei przekłada się m.in. na lepszy refleks i większą ostrożność. Technikę jazdy można także doskonalić na różnego rodzaju kursach oraz szkoleniach.

Bądź dobrym obserwatorem!

Obserwowanie tego, co dzieje się na drodze, zdecydowanie sprzyja bezpieczeństwu. Należy mieć oko nie tylko na innych kierowców, ale też na nawierzchnię. Lepiej unikać przykrych niespodzianek. Plama oleju lub paliwa, koleina czy piasek stwarzają potencjalne zagrożenia, które mogą poskutkować poważnymi konsekwencjami. Podczas jazdy nie wolno w żadnym razie stracić czujności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here