Jaką sprężarkę powietrza kupić?

0
1232

Kompresory, czyli sprężarki powietrza, możemy wykorzystać na różne sposoby: w domowym warsztacie, na budowie, lub do innych prac, zarówno ciężkich jak i lekkich. Istnieje wiele rodzajów sprężarek, które warto poznać by wiedzieć na jaki model warto się zdecydować. Dobrze, jeśli urządzenie będzie dopasowane do naszych potrzeb.

Czym jest kompresor?

W urządzeniu znajduje się sprężone powietrze, które posiada także inną nazwę: czwarte medium. By je wytworzyć należy zwiększyć ciśnienie gazu. Dzięki niemu możemy napędzać działanie wielu urządzeń czy maszyn, które posiadają napęd pneumatyczny i wykorzystywane są niemal w każdego rodzaju przemyśle.

Sprężone powietrze jest całkowicie bezpieczne, ekologiczne i łatwo dostępne, może posłużyć nam także w drobnych pracach domowych. Sprężarka jest na tyle przydatnym urządzeniem, iż ciężko sobie wyobrazić na przykład inny sposób na pompowanie opon, suszenie włosów, odkurzanie, czy używanie sprzętu dentystycznego, czy aerografu.

Jaka sprężarka?

Możemy wyróżnić wiele rodzajów kompresorów, najbardziej znany podział to:

  • wentylatory,
  • dmuchawy,
  • sprężarki.

Kolejny jest podział ze względu na jej przeznaczenie, wyróżniamy kompresory:

  • powietrzne,
  • gazowe,
  • stacyjne,

Następnie pojawia się podział ze względu na jego budowę, a także zasadę działania:

  • kompresor objętościowy – w tym przypadku sprężone powietrze tworzy się poprzez zmniejszenie objętości gazu, zaliczamy tu kompresory tłokowe, śrubowe, membranowe, bezkorbowe,
  • kompresor przepływowy – tutaj mamy do czynienia z oddziaływaniem na gaz pola sił, które wywołane jest kształtem i ruchem obrotowym wieńca łopatkowego sprężarki, przez co powstaje sprężone powietrze. Wyróżniamy tu sprężarki osiowe, diagonalne oraz promieniowe.

Największą popularnością cieszą się sprężarki śrubowe, które możemy znaleźć w dwóch rodzajach: olejowe lub bezolejowe. Są to nowoczesne sprzęty, charakteryzujące się niezawodnością i wydajnością.  Sprężarki śrubowe są energooszczędne, pozwalają utrzymać stałe ciśnienie, łatwo się z nich korzysta i nie trzeba często ich konserwować. Posiadają dźwiękochłonną obudowę, dzięki czemu całkiem cicho pracują. W przypadku takiego urządzenia mamy pewność, że otrzymamy sprężone powietrze o bardzo dobrych parametrach, które można wykorzystać do pracy ciągłej w zakładach przemysłowych, czy warsztatach samochodowych. Co więcej, możemy ją wzbogacić o wymiennik ciepła typu olej-woda, co da nam możliwość podgrzania wody i uzyskania energii na poziomie 70%.

Rzadziej decydujemy się na sprężarki tłokowe, czy łopatkowe, ze względu na ich mniejszą wydajność i trwałość. Co prawda są o wiele tańsze, jednak jest to chyba jedyna zaleta, przemawiająca na ich korzyść. Są głośne i generują bardzo zanieczyszczone powietrze, samo sprężone powietrze otrzymujemy w o wiele niższej jakości. Do wyboru mamy także turbosprężarki, które zbudowane są z turbiny oraz sprężarki powietrza – są zasilane spalinowymi silnikami.

Dbamy o jakość sprężonego powietrza

Musimy wiedzieć, że zawiera ono wodę, a także liczne zanieczyszczenia: bakterie, a także zużyty, brudny olej. Należy więc regularnie pozbywać się zanieczyszczeń oraz wody, która doprowadza do korozji, jeśli tego nie uczynimy możemy spodziewać się szybkiej awarii naszego urządzenia.

Szczególnie przestrzegajmy tego w przypadku dużych kompresorów, które mają swoje zastosowanie w przemyśle. Spora ilość ciepła zostaje wydalona w procesie sprężania, a jego zbyt duża ilość może spowodować przegrzanie się układów kompresora.

Przy wyborze odpowiedniego sprzętu zwróćmy więc uwagę na to, by posiadał on filtry odpylające oraz odolejające, separatory odwadniające, osuszacze, a także chłodnice. Jeśli zamierzamy kupić duże, bardzo wydajne sprężarki musimy liczyć się z tym, że powinna ona być zalegalizowana przez Urząd Dozoru Technicznego.

Na co zwrócić uwagę wybierając kompresor?

Kupując kompresor należy skupić się na właściwym dobraniu go do rodzaju wykonywanej pracy. Przede wszystkim liczy się pojemność zbiornika, ciśnienie maksymalne oraz wydajność. Istotne są również: prędkość obrotowa, moc silnika, zasilanie, głośność urządzenia, jego wymiary, a także ciężar – musimy pamiętać, że jeśli jest to urządzenie, które będzie przeznaczone do użytku prywatnego musi być dla nas poręczne oraz wygodne.

Ceny sprężarek powietrza

W zależności od tego, jakie zastosowanie będzie miała kupowana przez nas sprężarka, ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilku bądź kilkunastu tysiącach złotych. Za mniejszy sprzęt o nieco gorszych parametrach i mniejszych możliwościach zapłacimy znacznie mniej, niż za kompresor, który będzie stale wykorzystywany w zakładzie przemysłowym, bądź warsztacie samochodowym i musi cechować się jak najlepszymi parametrami.

Nie zapomnijmy jednak zasięgnąć opinii fachowcy, jeśli sami mamy dylemat jaką decyzję podjąć. Uzyskamy wartościową poradę, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru. Decydujmy się wyłącznie na sprzęt renomowanych marek, które objęte są kilkuletnią gwarancją.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here