Dystanse do kół

Wielu właścicieli samochodów osobowych poszukuje sprawdzonych lub innowacyjnych sposobów na poprawienie wyglądu ich maszyny. Do różnych form tuningu zaliczyć należy między innymi ingerowanie w wygląd kół, które stanowią istotny element wizualny każdego samochodu. Szczególnie popularne są te formy tuningu, które oddziałując na wygląd kół, wpływają także na komfort jazdy. Do takich zaliczyć należy urządzenia zwane dystansami, które wywołują wrażenie „poszerzenia” danego pojazdu, a zarazem – wpływają na właściwości jezdne. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jakie rodzaje dystansów możemy znaleźć oraz na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu.

Czym są dystanse do kół?

Dystanse do kół to urządzenia stosowane przede wszystkim przez osoby zainteresowane szeroko pojętym tuningiem. Dotyczy to zarówno tych, którzy zwracają uwagę przede wszystkim na wizualne parametry danego pojazdu, jak i tych, dla których wygląd ma mniejsze znaczenie niż sam komfort jazdy. Obie grupy fanów tuningu powinny być zadowolone z możliwości, które oferuje zastosowanie dystansów.

Przede wszystkim – dystanse sprawiają, że rozstaw kół w danym samochodzie jest o wiele szerszy. W rezultacie pojazd upodabnia się wizualnie do maszyn sportowych, sprawiając wrażenie wyraźnie szerszego niż w wersji wyjściowej. Osobom przykładającym uwagę przede wszystkim do wyglądu samochodu polecamy dobierać dystanse wraz z felgami – jest to najlepszy sposób, aby wyróżnić się z tłumu.

W niewiele sytuacjach, dystanse do kół są stosowane jako element obowiązkowy. Dotyczy to przede wszystkim tych pojazdów, w których zamontowano układy hamulcowe dużych rozmiarów. Wówczas, dystanse pozwalają na zniwelowanie problemów wynikających ze współdziałania obręczy oraz układu hamulcowego, a także niektórych elementów zawieszenia.

Dobierając konkretny rodzaj dystansów, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak średnica i szerokość felgi, rozstaw śrub (szczególnie popularne w ostatnim czasie dystanse 5×112), rozmiar otworu centralnego.

Dystanse dobrej jakości – czyli jakie?

Jeśli chcemy, by wybierany przez nas dystanse były wysokiej jakości, warto sięgnąć po te wykonane ze stopów aluminiowych, uzupełnionych o magnez. Powierzchnia takich dystansów poddana została specjalnym procesom utwardzającym (takim jak anodyzacja). Dzięki temu dystanse są nie tylko bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia powstające w trakcie eksploatacji samochodu, ale również są bardziej odporne na zarysowania i inne oddziaływania, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wygląd samochodu.

W wyborze konkretnego rodzaju dystansów warto także zwrócić uwagę, czy zostały one poddane przez producenta testom sprawdzającym ich jakość. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które pragną wykorzystać sportowe możliwości oferowane przez ich pojazdy. Do najbardziej uwiarygadniających rodzajów testów zaliczyć należy testy rozpylonej soli. Jego przeprowadzenie daje wysoką gwarancję, że dystanse będą odporne zarówno na oddziaływania powstające w czasie zwykłej jazdy po drodze, jak i podczas bardziej dynamicznych rajdów.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here