Dębica Frigo 2 165/65 R15 81T to opony zimowe klasy ekonomicznej (nazywanej też budżetową). Ogumienie zakwalifikowane do tego segmentu zapewnia zadowalające osiągi przy bardzo korzystnej cenie. Eksperci rynku oponiarskiego polecają je kierowcom poruszającym się głównie po mieście, którzy zwykle nie mają problemów ze stromymi podjazdami, nieodśnieżonymi parkingami czy lodowiskiem na asfalcie. Opony ekonomiczne będą wystarczające dla osób o spokojnym stylu jazdy, pokonującym nie więcej niż 5 tys. km rocznie. Nadają się do samochodów miejskich i kompaktowych, napędzanych niewielkim silnikiem o skromnych możliwościach. Jednak te ograniczenia wydają się bezzasadne przy oponach Dębica Frigo 2 – opinie kierowców sugerują, że ten bieżnik zachowuje doskonałą przyczepność nawet na górskich drogach i przy bardziej agresywnej jeździe.

Dębica Frigo 2 165/65 R15 81T – cena i parametry techniczne

Prezentowana opona pasuje na 15-calowe felgi – aktualnie w ofercie producenta znajdziesz modele o średnicy od 13 do 16 cali. Jej szerokość wynosi 165 mm, natomiast wysokość (profil) to 65% z szerokości, tj. 107,25 mm. Oznaczenie 81T informuje, że opona w tym wariancie wytrzymuje prędkość do 190 km/h oraz obciążenie do 462 kg.

Opona Dębica Frigo 2 165/65 R15 81T kosztuje od 150 do 180 zł za sztukę, co daje od 600 do 720 zł za komplet. Niska cena jest zrozumiała ze względu na datę premiery tego modelu (zima 2010), jednak zupełnie nieadekwatna do możliwości tego nadal bardzo popularnego ogumienia.

Etykieta unijna

Na podstawie danych z etykiety unijnej można mniej więcej ocenić oszczędność opony (ogumienie ma wpływ na zużycie paliwa), bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Etykieta przygotowana dla rozmiaru Dębica Frigo 2 165/65 R15 81T przedstawia się następująco:

  • klasa E dla oporów toczenia
  • klasa C dla przyczepności na mokrej nawierzchni
  • poziom hałasu  – 68 dB

Sugerując się powyższymi ocenami można powiedzieć, że ten model Dębicy zapewnia wysoki komfort podczas jazdy (nie hałasuje) – to wręcz wybitne osiągnięcie dla opon zimowych z bieżnikiem kierunkowym. Jednak co najważniejsze, bieżnik Frigo 2 wydatnie skraca drogę hamowania na mokrej jezdni, co oczywiście gwarantuje większe bezpieczeństwo podczas deszczu czy roztopów. Niestety opona Frigo 2 165/65 R15 81T wypada dość przeciętnie pod względem oporów toczenia, dlatego trudno spodziewać się mniejszego zużycia paliwa.

Technologia w oponach Dębica Frigo 2

Opony Dębica Frigo 2 powstały na wzór bieżnika klasy premium Goodyear UltraGrip 5 – zapożyczenie projektu odbyło się całkiem legalnie, gdyż marka Dębica od 1995 roku wchodzi w skład amerykańskiego koncernu. Zastosowanie sprawdzonej technologii wyszło Dębicy na dobre – po dziś zimówki Frigo 2 należą do najchętniej kupowanych opon w klasie budżetowej (i nie tylko).

Zachowanie Frigo 2 w trudnych warunkach pogodowych determinuje kierunkowa rzeźba bieżnika (V-Tread). Wzór opony tworzą trzy głębokie kanały obwodowe, które są połączone z rowkami bocznymi (biegnącymi ukośnie i poprzecznie). Taki układ gwarantuje szybkie odprowadzanie wody i błota pośniegowego – w efekcie osuszona opona lepiej reaguje na ruchy kierowcy i zachowuje większą przyczepność na mokrym podłożu.

Ale to nie wszystko. Polscy kierowcy uznali model Dębica Frigo 2 za typowe opony śniegowe, które sprawnie pokonują zaspy i nie zawodzą nawet w słabo odśnieżanych terenach górskich. W opinii niektórych opony te są na tyle bezpieczne, że nadają się nawet do ostrzejszej jazdy i zimowego „driftingu”. Legendarna już przyczepność na śniegu to efekt komputerowej optymalizacji bieżnika – zwróć uwagę na faliste lamelki przecinające każdy blok opony. Nacięcia te różnią się kształtem i wielkością, tworząc dodatkowe krawędzie, które odpowiadają za efekt „wgryzania się” w podłoże.

Opony zimowe Dębica Frigo 2 to również nowoczesna mieszanka gumowa, która zachowuje elastyczność w jesienno-zimowych temperaturach, co oczywiście przekłada się na dobrą przyczepność. Jednocześnie składniki zostały tak dobrane, by bieżnik ścierał się wolniej i bardziej równomiernie (co trudno uzyskać w oponach kierunkowych). Według opinii na forach opony Frigo 2 faktycznie zużywają się wolniej, a więc nieprędko pomyślisz o zakupie nowego kompletu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here